Sosyal Doku Vakfında bu yıl dördüncüsü düzenlenen Mus’ab bin Umeyr Davetçi Okulu, Nureddin Yıldız hocamızın katılımıyla gerçekleşen sertifika programıyla sona erdi.
Sosyal Doku Vakfı eğitimcilerinin hazır bulunduğu programda, katılımcı öğrencilerin konuşmaları ve okudukları şiirler, adeta programda aldıkları eğitimin içeriğini yansıtıyordu.

ASIL HEDEFİMİZ VE ÖZLEMİMİZ ARŞIN GÖLGESİDİR
Programda açılış konuşmasını yapan proje sorumlusu Sinan Ceyhan, “Bugün, bir Davetçi Okulu döneminin daha sonuna gelmenin sevincini yaşıyoruz. Yarına umutla bakan ümmetimizin gençlerine, İslam’ı bütün insanlığa yaymak adına yol alan dava yiğitlerine, böyle bir projeyi bir basamak olarak sundukları ve burada daha donanımlı, daha şuurlu, ufku açık, umut yüklü olarak yarına bakabilmeyi öğrettikleri ve bizi arşın gölgesine sevdalandırdıkları için, vesile olanlara teşekkür ediyorum.” diye sözlerine başladı.
“Asıl hedefimiz ve özlemimiz, arşın gölgesidir. Rabbimden bunu niyaz ediyorum.” diyerek projede emeği geçenlere ve eğitimcilere teşekkür etti.
Davetçi Okulu sınıf başkanı Alparslan Albayrak, “Yeni bir şuurlandırma ile bizlere her türlü desteği sağlayan hocalarımıza teşekkür ediyorum. Rabbimizin onlardan razı olmasını diliyorum.” diyerek, davetçi okulunun ne kadar mühim bir çalışma olduğunu dile getirdi.

DÜN AYRILMAK ÜZERE BULUŞMUŞTUK, BUGÜN BULUŞMAK ÜZERE AYRILIYORUZ
Davetçi Okulu öğrencilerinden Mehmet Tanrıkulu “Aslında ne söylenecek çok söz var ne de söylenenler yeterli geliyor. Kalpte ne varsa dile de o yansır ya, O’nu, Rasulullah’ı yürekleriyle dinleyenler sahabe oldu, kulaklarıyla dinleyenler münafık oldular. Haliyle anlatanlar mürşit, lisanıyla konuşanlar aktör oldu.” diyerek sözlerine başladı.
Rasulullah insanlara şöyle sesleniyordu: “Ben kemerlerinizden yakalayıp sizi ateşten uzaklaştırmaya çalışıyorum, siz se büyük bir iştiyakla ona doğru gidiyorsunuz.” İnsanlık hüsranda, insanlık ateşe yuvarlanıyor ve diyor ki “Ateşte yanma özgürlüğümü elimden alamazsın!”
İnsanlığa dur demek isteyen bir avuç mümin genç, bir araya geldik…
Dün ayrılmak üzere buluşmuştuk, bugün buluşmak üzere ayrılıyoruz. “Biz, nerede arandıysak oradayız/ Bizi aradılar da buradayız” diyerek sözlerine son verdi.

DAVETÇİ OKULUNUN MESAJI
Selamlama konuşması yapan Vakıf Başkanımız Salih Beşir, ders programından sosyal etkinliklere, en ince ayrıntısına kadar programda emeği geçenlere, tecrübelerinden ve bilgilerinden istifade ettiğimiz hocalarımıza teşekkür ederek konuşmasına başladı. Davetçi okulunun işleyişi hakkında bilgi veren Beşir, “Dört dönemdir bu program devam ediyor. Programda kardeşlerimiz birçok ders gördüler. Bu dersler, Türkçeden toplum psikolojisine, hitabetten Hadis bilgisi, Kur’an kültürüne kadar özellikle pratik uygulamaya yönelik derslerdir.” dedi. Programdaki derslerin yanı sıra Mus’ab bin Umeyr Davetçi Okulunun verdiği mesajın önemli olduğunu zikrederek “Aslında bu projeyle bütün Müslümanlara bir mesaj veriliyor… Hepimiz birer davetçiyiz!” şeklinde konuştu.

YENİDEN RİBAT
Davetçi Okulunun kıymetli hocalarından Yaşar Değirmenci, günün anlam ve önemine binaen konuştu. “Ribat, Ümmet-i Muhammed’in ezanlarının yükseldiği toprakları korumaktı. Dün sınır boylarında nöbetçiler murabıttı. Bugün ise medreselerde Kur’an ilimlerini tahsil eden talebeler murabıttırlar. Kur’anımız, Sünnetimiz ve bu ikisinden kaynaklanan mümin kimliğimiz korunacaktır. Ribat, bunları korumaktır. İlim ribattır artık, âlim de murabıttır.”
“Tereddüt olmayan bir başka husus da şudur: Kur’anımız, Peygamber aleyhisselamın hadisi şerifleri de en az Kudüs kadar işgal edilmek istenmektedir. Kudüs eteklerinde de cihat vardır, Kur’anın tek harfi için de cihat vardır. Bu ribat görevi bizlerindir. Allah bu görevi hakkıyla idrak edebilmeyi ve yerine getirmeyi bizlere nasip etsin.” dedi.

SON DERS
Sosyal Doku Vakfı Eğitim Birim Başkanı Abdulbaki Kömür, programın son konuşmasını yaptı. “Arılar, kraliçe arı kadardır. Kraliçe arı olmazsa kovanda huzursuzluk vardır, arılar dağınık demektir. Siz, iki milyara yakın Müslüman farkında değilse bile, ve tek bir ders öğrenmiş olsanız bile, bunu öğrendiniz. Siz bu dünyanın ana kraliçelerisiniz. Diğer öğrendiklerinizi bir kenara bırakın, bu bilgi size yeter.” diyerek her bir davetçinin ümmetin birliği için çalışması gerektiğini vurgulayarak davetçileri cesaretlendirdi.
“İnsanların aklında hep son an kalır, bu da sizin son dersiniz.” dedi ve Halil Cibran’ın Dostum şiirini gür bir şekilde okuyarak sözlerine son verdi.

‘en doğru yol: en dikensiz yoldur’
diyenler seni aldatıyorlar.
onlar, karanlık evlerinde kaybettiklerini
sokak lambasının altında arayan
şaşkınlardır. Aldırma….
ayağına batan dikenler,
aradığın gülün habercisidir.

Program sonunda davetçi okulunu başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları hocaları tarafından takdim edildi.
6 ay boyunca teorik derslerin yanı sıra pratik uygulamalarla devam eden 2014-2015 dönemi Mus’ab bin Umeyr Davetçi Okulu program sonunda toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

İlgili Linkler…
http://www.sosyaldoku.com/haberler/10875-asil-yuruyus-bundan-sonra-basliyor
http://www.sosyaldoku.com/haberler/14207-davetci-okulu-seckin-misafirlerini-agirlamaya-devam-ediyor-2
http://www.sosyaldoku.com/haberler/13080-davetci-okulu-onemli-misafirlerini-agirlamaya-devam-ediyor
http://www.sosyaldoku.com/haberler/9639-davetci-okulunda-yeni-musablar-yetisiyor
http://www.sosyaldoku.com/haberler/14281-siyer-kampi-ve-seyyah-gezisi-yapildi