“Hür Yürekli Gençler Üniversiteliler Çalışmamız” kapsamında yaptığımız hafta sonu derslerimizin 2016-2017 yılı eğitim sezonu nihayete erdi. Farklı üniversitelerden aynı dert uğruna bir araya gelen katılımcılarımızla yaptığımız dersler, büyük bir heyecan vesilesi oldu ve bunun yanında kardeşliğimizi perçinlediğimiz bir ortam oluşturdu.
Toplamda 16 hafta süren derslerimizde; cumartesi günleri Genel Çizgileriyle Şeriatımız ve tefsir dersleri, pazar günleri ise kitap kritiği dersleri yapıldı.
Genel Çizgileriyle Şeriatımız dersinde; Cibril hadisi ile iman, İslam ve ihsan kavramları işlenerek başlayan derslerimizde; vahiy- sünnet ilişkisi, amel algımız, dinimizin Rabbani, evrensel, umumi oluşu, İslamî Düzen, iman ve ahlak mefhumu, davetçinin toplumu tanıması konuları esas alındı. Derste, fıkıh bilgisinin yanında bireysel ve toplumsal açıdan davetçi ve ahlak eğitimi de verilmiş oldu.
Tefsir derslerinde; Nur Suresi tefsiri yapılarak mü’mince bir hayatın nasıl olması gerektiğine dair dersler çıkarıldı, notlar alındı.
Salt bir kitap okuma programından ziyade okuduğumuzu özümsemek adına yaptığımız kitap kritiği dersimizde ise, 1.Dönem Necip Fazıl’ın “Son Devrin Din Mazlumları” kitabı üzerinden son asra iz bırakmış isimlerin mücadeleleri ve yaşadıkları dönemlere değinildi, bugüne yansıyacak yönleri ele alındı. 2.Dönem ise Nureddin Yıldız Hocamızın Bu Ümmetin Genci kitabı ele alınarak örnek genç profili ve Ümmet şuuru taşıyan Müslüman karakteri konuşuldu, ilkeler çıkarılarak konunun özümsenmesi sağlandı.
Program sürecinde bir hafta sonu “Kardeşlik Kampı” gerçekleştirildi. Kahvaltı programıyla başlayan kampımızda “Kalbin Hâlleri” başlığı altında Gazali’nin İhya-ı Ulumiddin kitabındaki belli noktalara değinildi. Katılımcılarımızla böyle samimi bir kamp ortamında olmak, beraberliğimizi perçinlemek adına güzel bir vesile oldu.
Yedinci yılını tamamlamış olan Hür Yürekli Gençler Üniversiteliler Çalışmamızın hafta sonu dersleri, Eylül ayından itibaren yeniden başlayacak olup yaz döneminde bir haftalık kamp çalışmaları şeklinde devam edecektir.
Kamplara veya hafta sonu derslerine kayıt yaptırmak isteyenler [email protected] üzerinden irtibata geçebilirler.
Çalışmamızın önceki yıllara ait haberlerine ise:

ÜNİVERSİTELİ HANIM KARDEŞLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK

Hanımlar Bölümü Üniversite Çalışmaları Devam Ediyor..

linkleri üzerinden ulaşabilirsiniz.