Sosyal Doku Vakfı Eğitim Faaliyetlerine Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Vakfımız bünyesinde yürüttüğümüz Sosyal Etkinlik Çalışmaları (SEÇ), çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Eğitim çalışmalarımız, ortaöğretim örgün eğitimle beraber dava adamı yetiştirmeye konsantre olmaktadır. Ümmet’in problemlerine çözüm üretecek şuurlu ve eğitimli dava adamları yetiştirmeyi umduğumuz eğitim programımızda öğrencilerimiz hem okul dersleri hem de İslam şuurlarının gelişimi ve kazanımı için hocalarımızdan ders almaktadırlar.

Hadisle Diriliş Programı Düzenlendi
Sosyal Etkinlik Çalışmaları programının öğrencileri kendi hazırladıkları hadis derslerini yaptılar. Hafız Ömer Tahir ÖZEL’in okuduğu Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program 15.01.2014 tarihinde Sosyal Doku Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Okunan Kur’an’ın mealini de Mehmet Emin AY verdi.
Ömer Faruk SEZGİN’nin sunucu olduğu program Muhammed Emin YÜKSEL’in “anne” konulu hadisi izahı ile devam etti. Önce Arapça olarak okunan hadis, sonra izahları yapılarak anlatıldı.
Hasan Veli ŞİRİN’in yaptığı dua ile program nihayete erdi.

SEÇ Talebelerine Antalya Ribatı
Ribat, çoğumuzun ilk defa duyduğu bir kelime olsa gerek. Ribat, bir Müslümanın hem dinlenebileceği hem de dinlenirken öğrenebileceği bir organizasyon demektir. Biz de bir bilinç olarak yerleşmesi için gençlerimizle tatil değil, ribat yaptık, diyoruz.
Yoğun bir dönem geçiren gençlere bir sürpriz yapılarak İstanbul’dan çok uzaklara, Antalya’ya bir gezi düzenlendi. 31.01.2014 tarihinde uçakla Antalya’ya geçen gençler Cuma Namazı’nın ardından ilk günlerini dinlenerek geçirdiler.
Din anlatımını, tahtalardan, sıralardan, kalemlerden uzak bir ortamda gerçekleştirmek, etkinliğin temel teması idi.
Antalya’nın birçok yerini gezen gençler, an be an ders halinde bulundular. Sosyal hayatın içerisinde bir din anlatımının nasıl olacağını gördüler.
Hucûrat Suresi’nin ilk sayfasının ezberi ve tefsiri yapılarak, oradaki mesajlar gündeme getirildi.
Böyle bir kampa ilk kez katılan gençler Antalya’nın kuşbakışı görüldüğü yerlere çıktılar, Düden Şelalesi’ne gittiler, denizle şelalelerin buluştuğu noktaları gördüler, deniz seviyesinden oldukça yüksekte mangal keyfi yaşadılar, spor yaptılar, denize girdiler. Güneş batımını seyredip, “Tefekkür Saati” yaptılar. Kitap tahlili yaptılar, film izlediler. Kısacası gençler her şeyi yaptılar…
Ailelerin bilgilendirilmesi ve gençler için neler yapılabileceğinin sorgulanması için uzman hocaları tarafından raporlar tutuldu, psikolojik tahlillerde bulunuldu.
Kamp sonunda minik bir bilgi yarışması yapılarak kampın verimli geçip geçmediği de incelendi. Alınan sonuçlar tatmin edici nitelikteydi. Yarışmanın kazanan grubuna da ödül olarak Mavi Marmara Gemisi’nin minyatürü hediye edildi.
Kamp boyunca hatim okunarak, hatim son gün dua ile bitirildi. Klasik olanın dışında, hatim duasını gençler kendileri yaptı. İçlerinden ne geldi ise onu istediler Allah’tan…

İmam Hatipli Gençlerin Ara Dönem Kampı Yapıldı
İmam Hatip gençlerinin tatillerinin başlaması ile birlikte, kamplar yeni bir heyecanla, farklı şehirlerde ve gruplar halinde yapıldı.
Bolu-Aladağ’ın insanı kendine getiren soğuğuyla ve muhteşem doğasıyla iç içe ezber kampı yapıldı.
Bunların yanında Kocaeli-Karamürsel’in körfez havasının güzelliğiyle ve Bursa-İnegöl’ün şehir sakinliğiyle kamplar devam etti.
Gençlerin yoğun ve başarıyla tamamladıkları bir dönemden sonra eğlenerek, muhabbetler ederek dinlenmeye, dinlenirken öğrenmeye duydukları ihtiyaç giderilmeye çalışıldı.

Farklı bir tarzla kaleme alınan, gençlerin sorunlarının işlendiği Ömer Faruk Dönmez’in ‘Hamza’ adlı kitabı gençlerin yorumuna sunuldu.
Kamplarda vakit namazlarını evde kılmak yerine camide cemaatle kılmak, ümmetin sorunlarının fark edilmesi konusunda bir ders niteliği taşıyordu. Ümmetin umut beslediği gençlerin cemaatte bulunması ihtiyarlarımızın gözlerinde umut ışığı oldu. Bizlere de sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlattı.

Sabah ve akşam birer saat okunan Kur’an-ı Kerim ile aydınlatılan yolda Nureddin Yıldız hocamızın hadislerle ve tefsirlerle zenginleştirdiği sohbetleri dinlenerek manevi tedavi de sağlanmaya çalışıldı.
Kamplarda gündeme taşınan Mısır, Suriye, Kudüs Davaları ile gençlere kardeşlik şuurunun, yükümlülüklerinin videolarla zenginleştirerek zihinlerde canlandırıldı. Bu duyguların daima diri tutulması gerektiği vurgulandı.
Son olarak kamp değerlendirmelerini yapıp yeni bir kampta tekrar buluşmanın heyecanı yüreklerde taşınarak kamplar sonlandırıldı.

Gayret bizden, başarı Allah’tan…