Yedi güzel adamdan

Biri bir gün bir dağ gördü

Gereğini belledi.

Ki o dağ

Ağaçsız ve yalnız

Gökle alıp veriyordu

Rüzgarla ürperir gibi olurdu

Beygirin derisi nasıl ürperirse boydan boya

Dokununca

Yılanla akreple kertenkele

Tavşan keklik kurtla

Onlarla

Hayvanlarla kımıldanırdı (A. Cahit Zarifoğlu)

 

Değişimin çok hızlı, insan yaşamının da bir o kadar hızlı olduğu günümüz dünyasında, 7-8 kişiyle kendine gelme fırsatını veren, kendimizi değerlendirme zamanı veren Allah’a hamd olsun.

Sosyal Doku Lise Seç 2.sınıf öğrencileri olarak gerçekleştirdiğimiz yaz kampımız 17 günün sonunda bitti.

Baldan Tatlı Sözler kitabından da ezberlediğimiz bir hadis olan: “Kulum kendisine farz kıldığım şeylerden başka bir şeyle bana yakınlık kazanamaz. Farzlardan sonra kulum bana nafile ibadetler ile durmadan yaklaşır. Kulumu sevince de ben onun işiten kulağı, gören gözü, yürüyen kulağı kesilirim.” hadisi gereğince, şehrin karmaşasında ihmal ettiğimiz bir ibadet olan Kuran-ı Kerim okumasında, hedefimiz olan hatim bitirmeyi kimi arkadaşımız tamamladı, kimi o yolda çalıştı; okuyabildiği kadar okudu.

Her Müslümanın bilmesi gereken ezber miktarını önceden tamamlayan kardeşlerimiz, mü’min kardeşleriyle olan yarıştaki azimlerini Kuran-ı Kerim ezberlerinde de kanıtladılar. Herkesin kapasitesi boyutunda ezberledikleri yerleri tekrar ettik; yeni yerleri hafızamıza kaydettik.

Geçen yıl içinde ezberlediğimiz 40 hadisi, bu kampta tek oturuşta okuyarak sağlamlaştırdık. 40 hadisi bitiren arkadaşlar ise, Türkçesi “Nebinin Duaları” olan, içeriğini Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin ellerini semaya açtığı zamanlar mübarek ağzından dökülen duaların oluşturduğu 29 hadisi şerifi ezberledi; onu da tek oturuşta okumaya çalıştı.

Şehit Hasan el-Benna’nın da dediği gibi; “Kuran anayasamız, peygamber önderimizdir!” Önderimiz Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in bizlere verdiği öğütlere kulak kesildik; Riyazüssalihin’den yaklaşık 200 hadisi şerif okuduk.

Yine Baldan Tatlı Sözler kitabından ezberlediğimiz; “Kuvvetli mümin, Allah katında zayıf müminden daha üstündür, fakat ikisinin de kendisine göre hayrı vardır.” hadisi şerif-i gereğince de her sabah vücudun dayanıklılığını arttıran, kaslarını geliştiren, uzun tempo koşmasını kolaylaştıran antrenmanlar yaptık. Gün geldi 12 km dağ bayır yürüdük.

Allah öğrendiğimiz bütün hadislerle amel etmeyi, bereketiyle şenlendirdiği nice kamplar yapmayı nasip etsin.