Lise düzeyi sosyal etkinlik çalışmalarının 2017-2018 eğitim sezonu hazırlık kampını “Bu Ümmetin Genci” temasıyla heyecanla gerçekleştirdik.

Çoğu katılımcının ailesinden ilk kez ayrılmanın heyecanını yaşadığı kampta gençlerimizin geleceğe dair yüksek hayallerine şahit olarak  mutlu olduk.

Anlamını bilmeden okusak bile Allahu Teala’dan sevap dilediğimiz Kuran-ı Kerim okumasında kardeşlerimiz Kur’an-ı Kerim’i başından itibaren tecvitli okumaya çalıştılar. Kuran-ı Kerim ezberinde ise yeni ezberlerden önce bilineni koruma adına çoğu arkadaşımız ezberlerini tekrar ettiler.

Programda Kuran-ı Kerim okuması ve ezberinin yanı sıra  Hadis ezberi, Nureddin Yıldız hocamızın “Bu Ümmetin Genci” kitabının okunması ve tahlili, İşi Vaktinden Çok Olanlar serisinden 5 muhteşem şahsiyetin hayatı yer aldı.

Allahu Teala’nın Kuran-ı Kerim’inde “Allah’a ve Resul’üne uyun!” emrinin ikinci kısmını yerine getirmemizde mihenk taşı olan hadislerden, 5 tanesini ezberlemeye çalıştık. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin öve öve bitiremediği Seyyid’ül İstiğfar duasını, devenin arkasına oturttuğu ibn Abbas’a, dünyanın işleyiş biçimini tarif ettiği nasihatini, ümmetin en şereflileri olan Ashab-ı Kiram’ın ümmete mal olmuş özelliklerini saydığı listesini, Allah’ın sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiğini betimleyen helal-haram haritasını, bütün gölgelerin karaborsaya düştüğü vakit Allah’ın arşının gölgesinde misafir olacak 7 kişilik kadroyu, hayatımız boyunca önder olması için rehber hadislerden beş tanesini hafızamıza kazımaya çalıştık.

“Vücudumuzu nasıl Allah’ın emanetidir diye her türlü yara bereden koruyorsak yine Allah’ın nimetlerinden nimet olan zamanı da çarçur etme hakkımız yoktur.” fikrinden tutun da, “Müslüman, namaz kıl emrini uyguladığı gibi, Kuran’da geçen dünyadaki nimetini ara emrini de aynı ciddiyetle uygulamalıdır.” gibi geniş fikir yelpazesiyle okuyanlara pratik iman hatırlatmaları yaptıran Bu Ümmetin Genci kitabının tahlilinde ise aklımıza gelen örneklere kâh ağlayarak, kâh gülerek ibret aldık.

“Kafirlerin kahramanları yok, hikayeleri çok.” Müslümanların ise hikayeleri çok ancak kahramanlıklarını ne ortaya çıkaranı ne de okuyanı var. Sahte kahramanlarla insanları yanıltmaya çalışan Batı bir yana, her bir saniyesi ibretlik hayatlar geçiren İslam âlimleri, davetçileri, komutanları bir yana… İşi Vaktinden Çok Olanlar dersinde, dinimizin en alt tuğlalarından Ebu Hureyre radıyalllahu anhı, müthiş bir araştırma ve denetleme sistemiyle hadis-i şerifleri inceden inceye süzen İmam Buhari’yi, haftalarımızı çarçur ederken biz, “ekmek çiğnerken kaybettiği zamanı” hesaplayan İbn’ül Cevzi’yi, yeni din icat edenin ilah edinildiği 20.yy’da 1400 yıllık İslam dinini en sade ve görkemli haliyle yaşayan, ineğe tapanların bile saygı gösterdiği Hasan en-Nedvi’yi, herkesin fırkalaşma derdinde olduğu zaman tek derdi ümmeti birleştirmek olan Hasan el-Benna’yı, gerçek kahramanları örnek almak için dinledik, tahlil ettik.

Yaptığımız dersler dışında hem kaynaşmak adına hem de vücudumuzu diri tutmak adına sabah sporu yaptık, futbol oynadık, doğa yürüyüşüne çıktık; bilgi yarışması ile bildiklerimizi tazeledik, yeni bilgileri ise bu vesileyle öğrendik.