İstanbul’un çeşitli üniversitelerinden katılım gösteren arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz kampımızın içeriği genel hatlarıyla Nureddin Yıldız Hocamızın Hadislerle Diriliş ve Hayat Rehberi dersleri, dört oturumdan oluşan Bu Çağa Rapor kitabının tahlili, Fatih Akmanşen Hocamızla hadis dersi ve Salih Eğridere Hocamızla birlikte hasbihalden oluşuyordu.

Programımız Süleymaniye Camii’nde sabah namazıyla başladı. Sabah namazının akabinde Kur’an-ı Kerim okumasıyla devam etti. Ardından Nureddin Yıldız Hocamızın Hadislerle Diriliş dersine katılan kardeşlerimiz, Bu Çağa Rapor kitabının ilk tahlil oturumuna geçti. Tahlilin ilk oturumunda mukaddime-1-2-3-4 bölümleri konuşuldu. Oturumun sonunda İslam’ın gelecek sorunu olmadığı, âlemlere gelmiş bu dini ev-camii-iş-vakıf gibi dörtlülerle daraltılamayacağını, İslam’a hizmet ise sadece hocalara değil, Mü ‘minim diyen herkesin sorumluluğunda olduğu konuşuldu.

Tahlilin ikinci oturumunda ise Mukaddime-5. ve 6. kısımları mütalaa ettik. Bu oturumda itikat tazelemesi yaptık. Allah’ın sözünden daha doğru sözlü kimsenin olmayacağını ve bunu sadece dilimizle söyleyerek değil pratikte de Allah’ın doğru söylediğini göstermek gerektiğini konuştuk. Kuran’ın bir tarih kitabı olmadığını, Müslüman’a kıyamet gününe kadar iman edip ne yapması gerektiğini anlatmak için olan bir iman kitap olduğunu idrak ettik.

Tahlilin üçüncü oturumunda ise kitabın Bu Çağa Rapor-1. Ve 2. bölümlerini ele aldık. Bu oturumumuzda Müslümanca bir siyasetimizin olmadığını, bütün insanlığa gelmiş bu dinin bütün insanlık kadar sıkıntıları olmasının normal olduğunu, kendimizi asla cemaat değil ümmet olarak görmemiz gerektiğini ve ümmet olarak belki bugün kış yaşıyoruz ama o baharın mutlaka geleceğini konuştuk.

Ve nihayet son oturumumuzda kitabın Bu Çağa Rapor-3. ve 4. bölümlerini konuştuk. Bu oturumumuzda ise başımıza işlerden ötürü bir kafa karışıklığı içinde olduğumuzu, ama olaylara Allah’ın takviminden bakmamız gerektiğini ve geçmiş ümmetlerden bugüne ve yarına ışık tutabilmek için dersler çıkarmamız gerektiğini konuştuk.

Dört oturumda yaptığımız tahlilin ardından Fatih Akmanşen Hocamızla “Din nasihattir.” hadisini dinledik.

Günün sonunda Nureddin Yıldız Hocamızla bir araya gelerek hem kampımızın değerlendirmesini hem de kitabımızın kısa genel bir tahlilini yaptık. Bu kitabın hayat şartlarında nereye koymamız gerektiğini konuştuk.

Pazar sabahı Salih Eğridere Hocamızla evlilik öncesi çizgilerimiz ile ilgili hasbihal ettik. Hocamızın değerli nasihatlerini dinledikten sonra Nureddin Yıldız Hocamızın Hayat Rehberi dersine girdik.

Kim Kazandı Kim Kaybetti? Dersinin ardından kampımızı bitirdik.