• Vakfımız bünyesinde eğitimlerine devam eden liseli ve ilim grubu öğrencilerimiz, Musab bin Umeyr Davetçi Okulu yaz programındaki çağın Musab’ı olma adayı genç kardeşlerimiz ve İstanbul’da tıp, hukuk, mühendislik gibi çeşitli bölümlerde üniversite okuyan Mümin Hayat grubu öğrencilerimizle Bolu – Aladağ’daki tesislerimizde Müslüman’ın ahlak ve kültürünü anlamaya çalıştık.

Davetçi Okulu, liseli ve üniversiteli öğrenci gruplarından oluşan kampımızda ümmet olma şuurunu ve ümmet olmanın vermiş olduğu hazzı bir kez daha yaşadık. Bizleri bir arada tutan mayanın “İslam mayası” olduğunu bir kez daha idrak ettik.

Tatile gitmek yerine kampa gelmeyi tercih eden gençlerimiz kamp sayesinde hem kardeşliklerini pekiştirdiler hem de Müslüman’da bulunması gereken temel bilgi ve ahlak konusunda ciddi bir donanıma sahip oldular.

Yazın insanların bunaltıcı havanın etkisiyle daha fazla rehavete kapıldığı bu sıcak günlerde farklı öğrenci gruplarımızla kalabalık ve bereketli bir kamp gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadık.

Bütün öğrenci kardeşlerimiz Said Havva rahmetullahi aleyhin bu zamanda bir Müslümanın sahip olması gereken temel bilgileri verdiği, Müslümanın ahlak ve şuurunu anlattığı ve adeta bize bir müfredat olarak sunduğu ‘Müslüman’ın Ahlak ve Kültürü’ kitabını okuyarak kampa katıldılar.

Kısa ama yoğun geçen kampın programına sabahın nurlu saatlerinde kuran tilaveti ve ardından temiz havayı ciğerlerimizde hissettiğimiz doğa yürüyüşüyle başlandı. Kahvaltının ardından öğleden sonra hocalarımızla yapacağımız tahlillere hazırlanmak ve kitabı hatırlamak için önce bireysel sonra da grup olarak kitabın mütalaası yapıldı. Öğleden sonra hocalarımızla ‘Müslüman’ın Ahlakı’, ‘Müslüman’ın Kültürü’ ve ‘Müslüman’ın Takvası’ bölümlerinin tahlilleri yapıldı.  Anlaşılmayan yerler hocalarımıza soruldu. İkindiden sonra kardeşliğimizin pekişmesi adına futbol, voleybol, badminton, doğa yürüyüşü gibi çeşitli sportif faaliyetler gerçekleştirildi. Akşam yemeğinin ardından yakılan kamp ateşinin etrafında hoş sohbetler edildi. Yüzlerde tebessüm bırakmak için anlatılan fıkra ve çeşitli hikâyelerin ardından yapılan bilgi yarışmalarıyla günün yorgunluğu atılmaya çalışıldı.

Rabbimizin Müzzemmil suresinin 2 ve 3. ayetlerinde  ‘Kalk, birazı hariç olmak üzere geceyi; yarısını ibadetle geçir. Yahut bundan biraz eksilt.’ buyurduğu gece ibadetini ihya edebilmek adına gece nöbetleri yapıldı. Birer saat süreyle tutulan gece nöbetlerinde Kur’an okunarak gece ibadet etmenin hazzı yaşandı.

Said Havva rahmetullahi aleyhin kitabını etrafında şekillendirdiği;

‘Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, Allah onların yerine öyle bir topluluk getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Onlar müminlere karşı alçakgönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. Hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. İşte bu, Allah’ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.’ (Maide,54) ayeti üzerinde tefekkür ettik. Ayette geçen topluluktan olmayı Rabbimizden niyaz ettik.

Kampın ikinci günü Nureddin Yıldız Hocamızdan kitap ve kitap okumanın önemiyle ilgili çok önemli püf noktaları dinledik. Nasıl kitap seçmemiz, hangi kitapları okumamız ve nasıl okumamız gerektiğine dair çok önemli ipuçları aldık.

Kamptan; kampın bitmiş olmasının verdiği hüzün, Said Havva rahmetullahi aleyhin kitabında bize hedef gösterdiği çalışma prensibini hayatımızda uygulamaya başlayacak olmanın verdiği heyecan ile ayrıldık.