Temsilci ve Gönüllü Toplantısı Yapıldı

Sosyal Doku Temsilciler ve Gönüllüler Toplantısı

‘’İşimiz vaktimizden çok’’ diyerek yola çıkan, ‘’iki günü eşit olmamayı’’ ilke edinen, gençleri ve dava genci olmak isteyenleri yetiştirme ve yardım etme konusunda kararlığını her geçen gün biraz daha arttıran Sosyal Doku Derneği 4 Kasım 2012 tarihinde Nureddin Hocamızın ‘’Mü’min kalitesi’’ adlı sohbetinden sonra‘’Temsilciler ve Gönüllüler Toplantısı’’ düzenledi.

Hakikat denizinin derinlerine ulaşmak isteyen taliplilerin buluştuğu toplantı samimiyet ve kararlılıkla harmanlanmış yüreklerden sadır olan konuşmalarla devam etti.

Sosyal Doku’nun misyonunu anlatan yönetim kurulu başkanı M. Salih Beşir örnek dava insanların yetiştirilmesinin ve bir araya gelip davaya hizmet etmek isteyenlere ‘’mü’mince sosyalleşme’’yi ve aynı davaya gönül vermiş dava adamlarının özelleştiği bir başka ifadeyle sosyalleştiği yapı olan Sosyal Doku’nun önemini ifade etti.

İnsanları kendine değil Hak’ka çağırmayı hedef edinen derneğimiz ‘’Hakkın yanında olan Hak’kın tarafında olur’’ prensibiyle ‘’ci,cu,ce,ca’’lara tahammülün olmadığını ve derneğin çalışmalarının anlatıldığı film gösterisi ile katılımcıların fikir sahibi olunması sağlandı.

Eğitim çalışmaları alanında bilgi vermek için sözü olan eğitim koordinatörümüz Cemal Yılmaz, çocuklara ve gençlere severek öğrenme fırsatının sunulduğu, yaz ve kış mevsimlerinde çeşitli kamplarla desteklenen ‘’SEÇ (Sosyal Etkinlik Çalışmaları)’den’’, Mus’ab Bin Umeyr gibi çölleşmiş yüreklere bahar getiren davetçilerin yetişmesi için ‘’davetçi okulu’’ ve bu çalışmalara katılmanın şartlarından bahsetti.

Daha sonra sözü idari işlerden sorumlu yönetim kurulu başkan yardımcısı Hüseyin Tepe aldı. ‘’sıfatlı olan Allah sıfatsız kul yaratmaz’’ diyerek söze başladığı konuşmasında gönüllülük hakkında bilgi verdi. Hizmet etme gayesi ile yola çıkan derneğin ‘’gönüllü olan hizmet beklemez gönüllü olan hizmet eder’’ mesajını, misyonu istikametinde gönüllülük kavramından neler beklendiğini ifade etti.

Toplantının yoğun ve akıcı içeriğine öğlen namazı ile ara verildi. Daha sonra kürsüye davet edilen Nureddin Yıldız Hocamız sohbet tadında yoğun mesajların bulunduğu bir konuşma yaptı.

Her insan muhakkak yapacağı bir iş için yaratılmıştır.

Hocamız mü’minlerin cehennemde dolgu maddesi olması için değil bir amaç için yaratıldığını ifade etti. Allah’a iman eden herkesin yeryüzünde bir görev ile meşgul olması gerektiğinin altını çizen hocamız ‘’mü’minin kendi görevi ve istikametini keşfetmeli’’ diyerek sözlerini sürdürdü.

İşimiz vaktimizden çok.

Hasan el Benna’nın veciz ifadesini hatırlatan hocamız vaktimizi iyi değerlendirmemiz gerektiğine temas etti. Diğer insanlar ile aynı zamanı paylaştığımızın fakat onlardan daha çok işimizin olduğunu, vaktin dava için ne kadar ehemmiyet taşıdığını ifade eden hocamız katılımcılara ‘’kavli dua etmeyin, fiili dua edin’’ manasıyla seslendi.

Hz Muhammed (sav)’in yolundayız.

Derneğin ve dernek misyonunun ‘’cı,cu,ce,ca’’lar gibi sonradan ilave aidiyet duygusundan değil Efendimizin (sav)’in ipiyle Kur’an’a sarılmayı öğütleyen bir temel üzerine kurulduğu mesajını veren hocamız katılımcıları kendisine değil ‘’Hak’ka’’ ve ümmeti Muhammed olmaya çağırdı.

Kimseden para istemiyoruz.

Maddi tarafa maddi taraf kadar önem veren hocamız kimseden para talep edilmediğini ifade ederek imkânlar dâhilinde verimli insan olma ve yetiştirme telaşında olduklarını ifade etti.

Namaz kılmak ile ümmetin sorunlarıyla ilgilenmenin aynı derecede önemli olduğunun altını çizen hocamız sisteme esir olmamayı, Hak için her koşulda Hak’kı savunmamız gerektiğini ve bunun hiçbir amelimizden daha önemsiz olamayacağını ifade ederek konuşmasına son verdi.

Duygusal bir atmosferde süren toplantı, derneğimizin halkla ilişkiler sorumlusu Musa Arıcı’nın yönetiminde Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen gönüllülerin tanışması ve konuşmaları ile devam etti.

Hocamızın ifadesi ile ‘’selamun aleyküm yerine merhabaların‘’ geldiği devirde gençlerin farkındalıklarını muhafaza etmek adına Dergimiz var derdimiz var’’ diyerek yola çıkan Genç Doku dergisinin tanıtımı ve katılımcıların da katıldığı yemek organizasyonuyla dualar eşliğinde son buldu.

Gönüllüler Buluşması 1. Oturum

Gönüllüler Buluşması 2. Oturum