Diyarbakır’da Konferans ve Ziyaretlerde Bulunduk

Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve gönüllülerimizin eşlik etmesiyle konferans ve ziyaretler için bulunduğumuz Diyarbakır’da, Anadolu insanının misafirperverliği ile karşılandık.

Şehre ulaştıktan sonra ilk programımız Diyarbakır Kayapınar İlçe Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleşti. Programda Nureddin Yıldız hocamız Eğitimde Mus’ab bin Umeyr örnekliği konulu konferans verdi.

Ardından Diyanet Gençlik merkezinde İlçe Müftümüz ve genç kardeşlerimizle hasbihal ettik.

Dicle Üniversitesi konferansımız öncesinde Ulu Cami’de namaz kılıp cemaatle sohbet ettik. Ardından Üniversitedeki konferansa geçtik.

Dicle Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta üniversite öğrencilerine hitap eden Nureddin Yıldız hocamız, gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Nureddin Hocaya karşı Anadolu sıcaklığının güzel örneklerini sergileyen gençler, programa yoğun katılım gösterdi.

Konferans Dicle Üniversitesi’nde Diyarbakır İl Müftülüğü ile İlahiyat Öğrencileri Platformu tarafından “Ahir Zamanda Genç Olmak” başlığıyla organize edildi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program İl Müftüsü Burhan İşliyen tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından Nureddin Yıldız hocamızın “Ahir Zamanda Genç Olmak” temalı konuşması ile devam etti.

Konferansta şeytanın tuzaklarına karşı hangi durumda olursa olsun Rabbimize sığınmamız gerektiğini söyleyen Nureddin Yıldız hocamız gençlere şöyle seslendi: “Gençler! Dinimiz sizden sadaka istemiyor. Dinimiz sizden körü körüne gidip birisinin kurşununa hedef olarak karambole gitmenizi de istemiyor. Sadece sizden; kimsenin olmadığı bir odada, annen baban uyurken, hatta onlar umredeyken internet ile başbaşa kaldığında internette haram bir sayfa önüne çıktığında ‘Eyvah! Ateşe düştüm. Kurtar beni Rabbim’ diye feryat ettiğin anı Allah görmek istiyor.”

Nureddin Yıldız hocamız, Peygamberimizi (aleyhisselam) görmediğimiz halde ona iman eden bizler için Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’ın söylemiş olduğu “Kardeşlerim” sözüne atıfta bulunarak:“Gençler! Dik durun, sabredin. Bu fitne zamanında fitneye alet olmayın. Resulullah’ın dinini, şeriatını ucuza pazarlamayın, kendinizi ucuz görmeyin. Takkeniz var veya yok, sakalınız var veya yok, şalvarınız var veya yok, bu ümmetin çocuğusunuz. İster İmam Hatipli olun isterseniz tarlada çiftçi olun, Muhammed (aleyhisselamın) kardeşisiniz siz.” ifadelerini kullandı.

Konferans ve ziyaretlerimizin ardından Diyanet Eğitim Merkezinde kursiyer kardeşlerimizle hasbihalde bulunduk.