Mehmet Yaşar Kandemir Hocamız’ın Tahlil Yayınları’ndan çıkan İmam Tirmizi rahmetullahi aleyhin “Şemailü’n Nebeviyye” kitabına yaptığı şerh vakfımızın bayanlar bölümünde 14-75 yaş arası hanımefendilerden 154 kişinin katılımıyla “15 Günde Şemail Okuyorum Kampanyası”nda okundu ve değerlendirildi. Kampanya dâhilinde katılımcılara Şemail-i Şerif kitabından 15 hadis-i şerif verilerek dikkatli bir şekilde okumaları istendi. Yoğunluğu farklı üniversite ve medresede okuyan kardeşlerimizin oluşturduğu kampanyada ev hanımları, öğretmenler ve farklı meslek sahipleri de bulunuyordu. Yapılan kampanyanın bitiminde katılımcılara “Bayanlar Bölümü İstişare Kurulu” tarafından hazırlanan 10 sorudan oluşan bir sınav gönderilerek anket yapıldı. Sınavda 52 yaşında beş çocuk sahibi bir ev hanımının hizmetlerinde bulunduğu annesi ve kayınvalidesini bırakarak sınav olmak için vakıf merkezimize gelmesi ise duygu dolu anlar yaşattı.

Bu çalışmanın akabinde 14 Nisan Perşembe günü Mehmet Yaşar Kandemir Hocamız’ın katılımıyla Şemail-i Şerif programı düzenlendi. Programda hocalarımızın teşriflerinden önce misafirlere Şemail kitapları, İmam Tirmizi’nin Şemail’inin farkı, Şemail-i Şerif Şerhi’nin içeriği, dizaynı ve müellif Mehmet Yaşar Kandemir Hocamız’ın hayatında dair Ayşe Aksoy tarafından sunum üzerinden kısa bir tanıtım yapıldı.

Mehmet Yaşar Kandemir Hocamız ve hocalarımızın teşriflerinin ardından Ayşe Aksoy tarafından kampanya neticesinde yapılan anket sonuçları tek tek sorular üzerinden açıklandı, kampanyaya katılanların duygu düşüncelerinden bir kısmı sunuldu. Aynı zamanda katılımcılarımız tarafından belirtilen kitaptaki anlaşılması zor kelimeler ve kitaba dair birkaç yapıcı eleştiri de anket soruları akabinde açıklandı. Sunumun ardından Nureddin Yıldız Hocamız programın tertip edilmesindeki bir diğer gayemizin de vakfımızda hafızlığını tamamlamış Rabia Tokar kardeşimizin sabah namazında başlayarak ikindi ezanı akabinde bir celsede Kur’an-ı Kerim’i hatasız olarak ezber okumasını tebrik etmek, kendisine dualar etmek olduğunu açıkladı. Yaşar Kandemir Hocamız’ın şu an üzerinde çalıştığı “Edebü’l Müfred Şerhi”nin müjdesini veren Hocamız, Kandemir Hocamız’dan da biiznillah seneye düzenlenecek Edebü’l Müfred Şerhi programının sözünü aldıktan, dualarını niyaz ettikten sonra Yaşar Kandemir Hocamız’a dualarını almak üzere sözü bıraktı.

Oldukça duygu dolu olduğu titreyen sesi, yaşaran gözlerinden belli olan Kandemir Hocamız, “Şemail-i Şerif bizi parıltılarıyla bir araya getirdi.” sözüyle katılımcılara da duygu dolu anlar yaşattı. “Bu çalışmaların sevabını değerli kardeşim, manevi oğlum Nureddin Yıldız alıyor.” diyerek mütevazılığını ortaya koyan kıymetli Hocamız, bu güzelliklerin Anadolu’ya yansıtılması hasretini de dile getirdi. Şifa-i Şerif ve Şemail-i Şerif kitaplarının şerhlerinin basımıyla “hadis kitabı böyle basılır” intibasını Ümmet’e sundukları için çok mutlu olduğunu söyleyen Hocamız, “asıl vatanımız cennet, babamızın cennetli olduğunu unutmayın, dünya gurbetinde kaybolmamak için birbirinize sarılın, ışığınızı başkalarına yansıtın” nasihatlerinde bulundu. Rabia Tokar kardeşimize içten dualarda bulunan Hocamız, Şemail-i Şerif Şerhi’ni okuyan kardeşlerimize de “Tirmiziler’le, Kadı İyazlar’la, Buhariler’le, Müslimler’le beraber olasınız.” duasında bulunup sözlerini sonlandırdı. Değerli Hocamız, Şemail-i Şerif Şerhi için hazırlanmış bulunan anket sonuçlarının sunumunun doküman hâline getirilmesinden çok mutlu olacağını da sözlerine ekledi. Nureddin Yıldız Hocamız’ın Yaşar Kandemir Hocamız için hazırlanan hediyeleri takdim etmesi üzerine program son buldu.

Duygu dolu anların ve yer yer sevincin, heyecanın bir arada yaşandığı programın en güzel yanlarından biri ise “Edebü’l Müfred Şerhi” için yapılacak programa Yaşar Kandemir Hocamız’dan katılım sözü alınması oldu.