Daru’l-İman Derneği’nin davetlisi olarak bulunduğumuz Rize’de, Nureddin Yıldız hocamız “Nasıl Asiye Olunur’’, “Hür Yürekli Genç’’,  “Biz ümmetiz’’ konulu konferanslar verdi.
Rize ziyaretimizde ilk olarak Rize  Kız Anadolu İmam-Hatip  Lisesinde “Nasıl Asiye Olunur” konulu seminer veren Nureddin Yıldız hocamız, burada öğrencilere Asiye olmak için Firavun’u beklemenin gereği olmadığını, asıl olanın imtihan olduğunu, bu çağın imtihanlarının Firavun’u aratmayacak cinsten olduğunu söyledi. İnternetin Firavun’dan daha büyük bir imtihan olduğunu ve bu imtihanı kazananları asrın asiyeleri olarak görüyoruz dedi. Program öncesinde okul müdürü Ali Küçük beyi ve okul idarecilerini ziyaret ederek sohbet ettik.
Ardından Abdullah Yıldız Hoca’nın kurucusu ve müderrisi olduğu Daru’l- İman Derneği ziyaret edilerek, faaliyetler ve eğitim çalışmaları hakkında dernek yöneticilerinden bilgi aldık.
Daha sonra “Hür yürekli genç” konulu konferansı vermek üzere Recep Tayyip Erdoğan üniversitesine geçildi.
Konferans öncesin de üniversite rektörü sayın Prof Dr. Hüseyin Karaman’a nezaket bulunduktan sonra “Hür yürekli genç” konferansını dinledik.  Konferansta hür olmanın sadece Alllah’a kul olmaktan geçtiğini vurgulayan hocamız; kapitalizmin , emperyalizmin ve komünizmin bize dayattığı her şeyi itip, sadece ALLAH ne der sorusuna muhatap olunması gerektiğini , hür olmanın öncelikle zihinlerden ve yüreklerden başlayacağını bunu başaranların ancak hür yürekli gençler olacağını ifade etti.  Hür olmayı kalplerdeki ve kafalardaki zincirleri kırmak olarak tanımladı. Program sonunda İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Karamustafa tarafından hocamıza hediye takdim edildi.
Rize’deki son konferans İsmail Kahraman kültür merkezinde gerçekleştirildi. Daru’l-İman derneğinin
 düzenlemiş olduğu ‘’ Biz Ümmetiz’’ konulu konferansta hocamız; bir Müslüman’a zarar geldiğinde Müslümanlar olarak hepimiz kaybettik, bir Müslüman bir hayır işlediğinde de hepimiz kazandık anlayışının ümmet olma anlayışı olduğunu vurguladı.