Prof. Dr. Yaşar Kandemir Hocamızdan ziyaret…

Çalışmaları ve yazdığı eserleriyle gençlerin ‘Gönül Doktoru’ olma görevini üstlenen Yaşar Kandemir Hocamız, Sosyal Doku Derneğimizi ve Nureddin Yıldız Hocamızı ziyaret etti.
Hadis ve Hitabet üzerine yoğunlaşılan sohbette, Yaşar Kandemir Hocamızın doktora bitirme tezi olan “Mevzu Hadisler” çalışmasında ele aldığı konulardan, çocukların dinî bir donanıma sahip olmaları için ele alınması gereken konulardan, her çocuğun ve her gencin birer ‘gönül doktoru’ olarak yetiştirilmesinin öneminden bahsettik.
Gençlerin ve çocukların ihtiyaçlarını yakinen inceleyen ve gençliğinden hiç taviz vermeyen Yaşar Kandemir Hocamızın, Emin Saraç Hocaefendi ile yaşadıklarını, öğrenciliği döneminde yaşadığı anılarını, hitabetle ilgili olarak verdiği tavsiyeleri dinlemiş olduk.
Nureddin Yıldız Hocamızın pazar derslerini de yakinen takip ettiğini ifade eden Yaşar Kandemir Hocamız, özellikle çalışmalarında Nureddin Yıldız Hocamızla birlikte emek sarfeden tüm yol arkadaşlarına, Rabbimizin verdiği imkanın kıymetinin bilinemeyeceğini, bu yol arkadaşlığının ayrı bir nasip meselesi olduğunu belirtmesi, bizler için ayrı bir tefekkür ve vefa vesilesi oldu…
Ayrıca Yaşar Kandemir Hocamız, Nureddin Yıldız Hocamızın anılarının bir kitapta toplanması gerektiği konusunda ısrarlı tavsiyelerini de bizlere ilettiler.
Kadı İyaz’ın eş-Şifa kitabından, bu kitaba kaynak gösterilen âlimlerden ve Nureddin Yıldız Hocamızın hadis çevirilerine ilişkin düşüncelerinden de bahsettiğimiz sohbette, Yaşar Kandemir Hocamızın fikir ve tavsiyelerini edindik. Hadisle ilgilenenlerin daha edibane bir üslupla hitap edebilen insanlar olduğunu belirten Yaşar Kandemir Hocamız, dilin etkin bir şekilde kullanılmasıyla hadis ve diğer ilimlerde çok daha etkin sonuçlar elde edilebileceğine vurgu yaptı.