‘Mehmed Âkif’ Konulu Öğrenci Sempozyumunu Gerçekleştirdik

Sempozyum programı öncesi Edirnekapı Şehitliği’nde bir araya gelen dostlarımız, İslam Şairi M. Âkif Ersoy’un kabrini ziyaret ettiler. Yasinlerin ve duaların okunmasından sonra, katılımcılar hep birlikte sempozyumun gerçekleşeceği Senabil Vakfı’na hareket ettiler.

Arkadaşlarımız bu öğrenci sempozyumunda Âkif ile ilgili yazılmış kitaplarla ilgili değerlendirmelerini sundular. Programa dinleyici olarak katılan Sosyal Doku Derneği yönetim kadrosu ve üyeleri ile birlikte SEÇ çalışmasına devam eden öğrenci arkadaşlarımız, güzel bir bilgi şöleni yaşadılar.

Liseli üyelerimizden, aynı zamanda sempozyum konuşmacılarından Furkan Sütçü’nün Kur’an-ı Kerîm tilâveti ile başlayan programın sunuculuğunu Said Tuğrul yaptı. Sosyal Doku Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Baysan’ın selamlama konuşması yaptığı Sempozyum Programı iki oturumlu olarak gerçekleşti. İki oturumu da başarı ile yöneten Süleyman Zahid Demir; Said Tuğrul’un sunumundan sonra, moderatörlük görevini alarak iki oturumu da yönetti.

1. oturumda ilk konuşmayı; çeşitli kaynaklardan yaptığı Mehmed Âkif araştırmasını kronolojik olarak hazırlayan Yasin Çalışkan yaptı. Giriş mahiyetindeki bu ilk sunumdan sonra Emrullah Karagülle, Âkif araştırmaları ile tanınan M. Ertuğrul Düzdağ’ın, ‘İstiklal Şairi M. Âkif Ersoy’ isimli kitabı hakkındaki değerlendirmelerini paylaştı. Üçüncü olarak Üveys Altın, Âkif’in oğlu Emin Ersoy’un babası ile hatıralarını konu edinen, ‘Babam M. Âkif ve İstiklal Harbi Hatıraları’ isimli kitap hakkındaki sunumunu dinleyicilerle paylaştı. Dördüncü konuşmacı, ‘Abide Şahsiyet M. Âkif Ersoy’ isimli kitap üzerine çalışan A. Dırar Güngördü oldu. Vahit İmamoğlu’nun çalışması olan ‘M. Âkif ve İnanan İnsan’ kitabını değerlendiren Mustafa Yavuztürk de kitap hakkındaki değerlendirmelerini alıntılardan faydalanarak paylaştı. Birinci oturumun son konuşmacısı, merhum mütefekkirimiz Nureddin Topçu’nun ‘Mehmed Âkif’ isimli eserini tahlil eden Furkan Sütçü oldu. Oturumun sonunda dinleyicilerin sorularını cevaplayan konuşmacılar verilen arada dinleyicilerle sunumları üzerine paylaşımlarda bulundular.

2. oturum Hafız Ubeydullah Altuntaş’ın ‘Çanakkale Destanı’nı yorumlaması ile başladı. Katılımcılara coşkulu anlar yaşatan şiirin okunmasından sonra, Süleyman Zahid Demir ikinci oturumu, Hüseyin Atak’a mikrofonu vererek açtı. ‘İman ve Aksiyon Adamı M. Âkif’ kitabını yorumlayan Hüseyin Atak, Âkif’in kanaatkârlığı üzerine ilginç tespitleri dinleyiciler ile paylaştı. Mehmet Âkif’ten Nükteler başlıklı kitaptan ibretlik kısımları sunan Serhan Döner kitabı herkese tavsiye ederek sunumunu bitirdi. M. Âkif’in yakın dostu ve onun hakkında en meşhur kitabı yazmış olan Mithat Cemal Kuntay’ın kitabını ise Muhammed Lütfullah Yıldız tahlil etti. Cihangir Yıldırım da, Hicran Göze’nin ‘M. Âkif Hüzünlü Bir Yolculuk’ isimli eserle ilgili keyifli bir sunum gerçekleştirdi. Sempozyum’un son konuşmacısı Muhammed Beşir Beşir oldu. Ali Haydar Haksal’ın ‘Âkif Duruşlu Âsım’ kitabını derinlemesine tahlil eden Beşir, kayda değer tespitler sundu.

Soru ve cevap bölümü ile zenginleşen ikinci oturumdan sonra, kapanış ve değerlendirme konuşması yapan Yunus Çolak, öğrenci arkadaşlarına gayretlerinden ve başarılı sunumlarından ötürü teşekkür etti. Panelistlere iletilmiş olan birkaç soru çerçevesinde. Âkif’in siyasi görüşlerinin ötesinde ‘Hakkı tutup kaldıran’ hakiki bir mücadele adamı olarak algılanması ve yeni nesillerin onu anlamak için gayret sarf etmeye mecbur oldukları üzerinde durdu. Dinlercilerle, 2011’in Âkif yılı olarak ilan edilmesi üzerine görüşlerini de ifade eden Çolak, onu bu ülkeden sürgün edenlerin hedeflerinin tutmadığının altını çizdi.

Program kapanışında, Yönetim Kurulu üyesi ve Sosyal Etkinlik Çalışmaları Koordinatörü Hafız Salih Eğridere, Hattat Hafız Şinasi Süleymanoğlu’nun kaleminden ‘Edeb Ya Hû’ yazılı Hüsn-ü Hat tablosunu grup adına sempozyum moderatörü Süleyman Zahid Demir’e takdim ederek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Sosyal Doku Gençliğini, yoğun programlarının arasında böylesi bir organizasyona imza attıkları için tebrik ediyor; Asım’ın nesli olma yolunda muvaffakiyetler diliyoruz.