Mehdi (a.s)’ı Bekleyenlere Mektup

Selamünaleyküm.

Kur’an’ımızda Mehdi kavramı yoktur. Ama hadisi şeriflerde vardır. Bu nedenle de önemli bir itikadi konu olarak karşımızda durmaktadır. Şu kadar ki, Mehdi’nin geleceği veya gelmeyeceğinin bize yönelik bir bölümü yoktur. Yani kimse, Mehdi’yi karşılama, ona ait protokolde yer bulma gibi bir görevle görevli değildir. Yarın güneşin doğması gibi bir olaydır o. Her mü’min, üzerindeki realite olan görevlerle ilgilenmelidir. Mehdi ile meşgul olmanın iki aşırı boyutundan da sakınılmalıdır.

a- Bazı yazarlar, konuşmacılar bu konuyu abartarak farklı bir gündem, insanların ilgisini çekecek bir konu etrafında kendilerine kamuoyunda yer açmak istemektedirler. Bu tam anlamı ile bir istismardır. Din üzerinden aç kurtluk yapmaktır. Mü’minler olarak buna fırsat vermememiz gerekirdi.

b- Bir tür psikolojik bunalım geçirenlerin takıntısı olarak ortaya çıkan konulardan biridir. Mehdi ile oturup kalkmak bir takıntıdır. tedavi görmesi gereken bir hal olarak izlenmelidir bu.

İşimiz var, sorumluluklarımız var. Cihatla mükellefiz. İbadetlerimiz aksıyor. nesil yetiştiremiyoruz. Ailelerimiz çöküyor. Kur’an hecredildi. Düşmanlarımızın gözü üzerimize dikili duruyor…

Mehdiye gelene kadar daha çok işimiz var. Ona göre davranalım.
Allah’a emanet olun.

NUREDDİN YILDIZ