Medyen’den Mekke’ye, Medine’den İstanbul’a uzanan bir yol… Âsiye’den Meryem’e, Hadice’den Aişe’ye; annelerimiz gibi örneklikleriyle Ümmet-i Muhammed’in temellerinde yatan, davetçi kimliğimizin oluşmasında örnek olan iki isim daha: Medyenli İki Kız…

Büyük niyetlerin karşılığını vermek, Ümmeti Muhammed’in umutlarını tekrardan yeşertmek uğruna geçen seneden bu yana haftalık ya da aylık olarak farklı süre zarflarında devam eden davet-tebliğ kapsamındaki programlarımızın altıncısı olan Medyenli İki Kız Hanım Davetçi Okulu’muzun ikinci dönemi/2014-2015 programı sona erdi. Aylar öncesinden başvurularını yapan kardeşlerimizin arasından seçilen davetçi adaylarıyla yapılan mülakatlar neticesinde ana kadrosu belirlenen çalışmamız Kasım-Ocak ayları arasında üç ay süren bir proje idi.

Kasım ayının ilk günlerinde eğitim ve değişim sürecine giren kardeşlerimiz, yapılan açılış toplantısıyla birlikte kendileri için yoğun bir programın kapılarını aralamış oldular. Daha ilk günden İmam Hasan el-Benna’nın “İman, İhlas, Hamaset ve Çalışma” prensipleriyle yön alan katılımcılarımızın ufuklarında yeni mecralar açıldı.

Üç ay boyunca haftanın altı günü devam eden programda; Nureddin Hocamızın bir “Asiye Kadın” profili çizdiği dersleriyle beraber alanında uzman kişilerce gerek fıkıh gerek sağlık gerek hitabet konusunda yoğun bir çalışma takvimi ile devam edildi. Aynı zamanda haftalık olarak özel belirlenmiş bir konu üzerinden makaleler kaleme alınırken, her hafta seçilmiş bir kitap bitirilerek farklı isimlerle kritikler yapıldı. Aylık sınavlarla katılımcıların seviyeleri ölçülerek programa katılan kardeşlerimiz için devam ya da tamam kararı alındı.

Programın bir haftasında “Elbette Allahuekber” kampı yapılarak sosyal aktivitelerle beraber kardeşlerimizin Âsiyelik ruhunda yeniden canlanma sağlanması adına normal programın dışında farklı bir hafta geçirildi.

Aynı zamanda kardeşlerimizin, Davetçi Okulu’muzun akabinde ihtisaslaşma programına katılabilmeleri adına yazmaları için altı bin kelimeden oluşması gereken bir proje ödevi verildi. İlmi bir kurul tarafından incelenecek bu makale için üç farklı konu seçeneği sunuldu. Bilgisayar ortamında teslim edilmesi gereken bu ödev için kısıtlı süre de Davetçi Okulu programının nihayete ermesiyle beraber son buldu.

Geçen haftaların ardından, programın son bulmasıyla beraber kardeşlerimiz, “Medyen’den Arş’a” programı ile bir veda gecesi düzenlediler. Program, kardeşlerimizin aileleri ile beraber, katılan davetlilerin de duygusal anlar yaşamalarına vesile oldu. Programın sonunda söz alan Davetçi Okulu koordinatörü Hafsa hoca hanım, kardeşlerimize davetçi belgelerini teslim ederek bu gecede verdikleri bu büyük sözlere duyan herkesin şahit olacağını ve Allah’ın kendilerine muvaffakiyetler vermesini dilediğini belirtti. Programla beraber üç aylık bu serüven biterken her şeyin asıl şimdi başladığına dair notlar da düşüldü.

Bizler Sosyal Doku Ailesi Hanımlar Bölümü olarak, büyük hayallerinin neticesi olan bu projede ve büyük niyetlerle adım atacağımız her çalışmamızda, heyecan ile yol almayı hedefliyoruz. Ashabı kiramı örnek alıyor, İslam önderleri ile ufkumuzu genişletiyoruz. Çocuklarımıza değil, kıyamete kadar gelecek nesillere etki edecek bir proje bizim gönlümüzdeki; Asiyeleri, Meryemleri, Medyenli İki Kızları yetiştirme merkezi…

Medyenli İki Kız Hanım Davetçi Okulu Programı Dâhilinde Yapılmış Olan Ders ve Seminerler;
→ Kur’an-ı Kerim
→ Asiye Kadın
→ Hayat Rehberi İzlenimi ve Tahlili
→ Şehzadebaşı Sohbetleri
→ İşi Vaktinden Çok Olanlar
→ Dünya Nasıl Dönüyor?
→ Hadis Bilgisi
→ Davetçi İçin Temel Fıkıh
→ Siyer Bilgisi
→ Geminin Neresindeyiz?
→ İslam Coğrafyası
→ Davetçi Ahlakı
→ Toplum Sosyolojisi
→ Zaman Yönetimi
→ Dini Kimliğimiz
→ Vakıf Adam
→ Davetçi İçin Türkçe Eğitimi
→ Hitabet ve Uygulama
→ Adab-ı Muaşeret
→ Kavramlarımız
→ Yoldaki Notlar
→ Davet Karakterimiz
→ Kadın Sağlığı ve Hijyen
→ Çocuk Gelişimi
→ İlk Yardım
→ Davetçi İçin Sağlıklı Yaşam
→ Davetçi ve Teknoloji
→ Farklı Konularda Seminerler

Okunan Kitaplar:
→ Mücahide Kadın (Nureddin Yıldız)
→ İman ve Aksiyon (Necip Fazıl Kısakürek)
→ Düzeltilmesi Gereken Kavramlar (Muhammed Kutub)
→ Anahtar Cevaplar (Nureddin Yıldız)
→ Elbette Allahuekber (Nureddin Yıldız)
→ Hatırlı Satırlar (Ebu’l Ferec İbnü’l-Cevzi)
→ İlim Yolunda (Abdulfettah Ebu Gudde)
→ İman ve Hayat (Yusuf el-Karadâvi)

Kaleme Alınan Makale Konuları:
→ Bir Karikatür Tasviri
→ “Yarınlar Yorgun Olanların Değil, Rahatından Vazgeçenlerin Olacaktır.”
→ “Hûd 88 ve Ben”
→ Bir Kütüphane Tasviri
→ “21. Yüzyılda Âsiye Olmak”
→ “Elbette Allahuekber” bakış açısı üzerinden Âsiye Olmak

İhtisaslaşma Programına Katılmak İsteyenlere Verilen Projenin Konuları:
1. Zamanın sahabesi olmak başlığı altında müşahhas örnekler üzerinden; zamanın teknolojisinden uzak kalmadan, kendisini toplumdan soyutlamadan, olayları Kur’an ve Sünnet penceresinden değerlendirip Nebevî çözümler bulan Müslüman kimliği hakkında ilmi bir makale kaleme alınız.
2. Kadınların özel hallerine (kadın ifrazatlarına) dair ilmî, kaynakları belli bir makale kaleme alınız.
3. Müslümanların öncelikli bilmeleri gerektiğine inandığınız 10 kavramdan az olmayan, ilmî tanımlarla izah edilen, maddelerinin alfabetik sıraya göre dizildiği küçük bir sözlük şeklinde risale kaleme alınız.

ELBETTE ALLAHUEKBER KAMP PROGRAMI

PAZARTESİ

09:00-10:00 = Fıkıh Sınavı
11.00-12.00 = Örnek Riyazüs Salihin Hadis Dersi
12.30-15.00 = Hitabet Pratiği
18.00-20.00 = Bu Ümmet’in Asiyeleri, Diriliş Grubu ve Davetçilerle Kardeşlik Gecesi
20.00-21.30 = Çizme Filmi İzlenimi

SALI

09.00-18.00 = Doğal Alanda Davetçi
– Açık havada Davetçinin Karşılaşabileceği Sorunlar başlığı altında 3 oturum düzenleyerek sebep-sonuç-çözüm üçgeninde konuların tahlili yapılacak.
✓ 1.Oturum: Birlik Olma Bilinci – Garipliğimizin Tecellisi Makalesi de bu konunun alt başlığı olarak tahlil edilecek
✓ 2. Oturum: İlim Dünyasında Kadın
✓ 3. Oturum: 21. Yüzyılda Âsiye Olmak

ÇARŞAMBA

– Kitap okuma günü, Kitabımız: ELBETTE ALLHUEKBER
– Akşam saati kitap değerlendirmesi

PERŞEMBE

09.00-10.00: Kitap Tahlili
10.00-13.00: Davetçi İçin Temel Fıkıh
14.00-16.00: Belgesel İzlenimi, Yoldaki Çığır
18.00-20.00: Davetçiler ve derslerine giren tüm Hoca Hanımlarla Hamaset Gecesi

CUMA

09.00-10.00: Âsiye’nin Kitap Dünyası (Vakıf kütüphanesinde bir saatlik ders)
11.30-12.30: Mü’min Meşgul İnsandır Makale Tahlili
– Hocamızla Kamp Değerlendirme Toplantısı