Kudüs İçin Alternatif Teklifler!

İki yıldır devam etmekte olan Kitap Seminerlerimizde bu ay Enes Sözen ve Muhammed Solak kardeşlerimiz Yusuf Karadavi’nin ‘Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs’ isimli eserini masaya yatırdılar. Sosyal Doku mensubu gençlerin dinleyici olarak katıldığı seminer programında ilk konuşmacı Enes Sözen’di. Kudüs’ün Müslümanlar açısından önemine işaret eden Sözen, kitaptan yaptığı alıntılarla İsrail ile olan mücadelenin sebeplerini arkadaşlarına izah etmeye çalıştı. İkinci olarak mikrofonu alan Muhammed Solak, Karadavi’nin siyonizme ilişkin tespitlerini değerlendirdi. Dinleyicilerden gelen soru üzerine, Solak, Karadavî’nin kitaptaki dört ana tavsiyesinin bugün geliştirilmesinin gerekli olmakla birlikte geçerli olduğunu ifade etti. Solak bu tavsiyeleri özet olarak şöyle sıraladı:

– İntifada hareketi sürekliliğini kaybetmemeli – İsrail İşgal devleti ile herhangi bir normal ilişki seviyesine düşülmemeli

– Siyonist firmaların ürünlerine yönelik boykot sürmeli

– Sağcısı ve solcusu, her ırktan ve renkten Müslüman Kudüs davasında birleşerek anlaşmazlık ve dargınlıkları bir kenara bırakmalı.