Kırıkkale’de ‘Kadın ve Aile’ Konferansı Yapıldı

Kırıkkale tarihi günlerden birini yaşadı. Kırıkkale merkezli Hayrunisa Hanımlar Eğitim Sosyal Yardımlaşma Derneği, Kırıkkale’de bulunan çeşitli STK. ların desteği ve Kırıkkale esnafından Murat Olpak’ın yoğun gayreti ile Kırıkkale Berkay düğün salonunda “Kuran ve Sünnette Ailenin Önemi” isimli bir konferans organize etti. Program Kur’an tilaveti ile başladı.

Ala Sakallı Hoca lakabı ile tanınan Emekli Kırıkkale Müftüsü Mustafa Efe Hoca Efendi de bir selamlama konuşması yaptı. 92 yaşında olan ve yaşından beklenmeyen bir çeviklikte çeşitli hizmetlere devam eden Ala Sakallı Hoca konuşmasını “hepiniz çobansınız ve ailenizden sorumlusunuz” şeklinde tamamladı. Küçük bir kızın “Analar” isimli şiir okumasından sonra kürsüye davet edilen Nureddin Yıldız hocamıza çok büyük bir ilgi vardı.

“İslam üzere kurulan her yuva korunmuş bir kalemizdir. Dedikodunun, kavga ve tatsız tartışmaların tuzağına düşmüş her aile de kaybedilmiş bir mevzidir.” Şeklinde yaptığı konuşmasını, “Kim, bir kızını gözden bile korunmuş halde kocasına teslim edecek şekilde yetiştirirse cennetin üçte birini kazanmış olur, üç kız yetiştiren de cenneti. Erkek çocuklarının öldürüldüğü, çocuk doğrulmasın diye her türlü zulmün kol gezdiği, Musa Aleyhisselam ve ona tabi olanların Firavun tarafından takip edildiği, bütün çalışmalarının engellendiği, inandığı gibi yaşamak isteyenlerin öldürüldüğü bir dönemde; Musa Aleyhisselam “Bunaldım ya Rabbi, bir çare” dediğinde, Allah Teala “Evlerinizi Kıbleleştirin” buyurdu.

Okullarda, para merkezlerinde, tarlada, sokakta türlü başıbozukluklar, engelleyiciler, aldatıcılar, yoldan çıkarıcılar olabilir. Kıyamete kadar da olacaktır nitekim. Ancak kapısı örtüldüğünde senin kontrolünde olan eve yeryüzünün hiçbir zamanında senden başka kimse karışamaz. Evimiz, ailemiz bizim davamızdır. Sıkıntıların kaynağında da çözümünde de o dava duruyor. Çekirdek dava aile davasıdır! Evlerimiz ve ailemiz bizim cennetimizdir. Ailemiz sığınağımız, evlerimiz son kalemizdir. Kurtuluşumuz evlerimizdedir.

Şeklinde devam ettiği konuşması binlerce kadın ve erkek tarafından adeta nefes almadan izlendi. Kırıkkale Vali Yardımcısı Fethi Yorulmaz, STK temsilcileri, Din hizmetlerinde görevli hoca efendi ve hanımefendilerin yanı sıra Kırıkkale eşrafından tanınmış pek çok işadamı da, programı sonuna kadar takip ettiler. Hocamıza kitap imzalatmak isteyenler sebebiyle uzunca bir kuyruk oluştu. Oldukça bereketli geçen gecenin ardından program selam ve dualarla program sona erdi.