Bayrampaşa’da dualarla aralanan bir kapının ardından boy veriyor mahzun tarih. Yüzü gülüyor sessiz sessiz ağlayanların. Geçmişi unutanların bellekleri tazeleniyor. Geçmiş tazeleniyor, geleceğe yürüyebilmek için. Sesi daha gür çıkıyor tozlu raflara hapsolmuşların. Ve genç bir nesil çıkıyor aralanan kapının ardından. Köklerini maziye salmış, gözünü geleceğe dikmiş, fezanın sınırlarını zorlayacak bir nesil çıkıyor. Yüreğindeki aşkı, muhabbeti ve sevdayı topluma ilmik ilmik dokuyacak, tane tane bezeyecek bir kadro çıkıyor.
Haziran 2007’de dünyaya ilk selamını veriyor Sosyal Doku Derneği. Duası makbul hocaların duası, tecrübeyle muhabbeti birleştirmiş büyüklerin desteği ve kocaman sevdaları ile heyecanı yüreklerinde taşıyan genç kadrosuyla, yüzüne tebessüm konduran herkese kocaman bir merhabayla çıkıyor yola Sosyal Doku Derneği.
Kuruluşunun 3. Yılını kutlamak ve 16 yıl önce 5 kişiyle mütevazı bir ders halkası olarak başlayıp bugün binlerce kişiye ulaşan Pazar derslerimizin bu yılki kapanışını yapmak üzere Feshane’de yüzlerce gönül dostumuzla kahvaltılı bir organizasyonda biraraya geldik.
Sabahın ilk ışıklarıyla Eyüp Sultan’a aileleriyle birlikte gelen katılımcılar 2. Mahmud salonunu doldurdular. Program saat tam dokuzda kahvaltıyla birlikte başladı. Veliler adına söz olan Prof.Dr.Murat Elevli, Sadık Çınar ve Cengiz Demir’in konuşmaları örnek bir velinin nasıl olması gerektiğini, veli olarak bu çalışmada üstlenilmesi gereken görevlerin neler olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Veliler adına sahne alan son konuşmacı 21 gün İsrail’in karanlık zindanlarında hukuksuz bir biçimde göz altında tutularak, sorgulanan ve psikolojik işkenceye maruz bırakılan İzzet Şahin oldu. Sadece kendi çocuğu adına değil, Filistin’de annesini ve babasını kaybetmiş minik çocuklarında adına konuşma yapan İzzet Şahin orada yaşadıklarını ve insanlığın izzetinin kurtulması için yapılan bu çalışmanın önemini anlattı.
Programın sürprizi ise yüz yılın cihad hareketi olan Mavi Marmara gemisinde bulunan Sosyal Doku Derneği Genel Başkanı Yavuz Baysan ve İHH İnsanı Yardım Vakfı Başkanı Av. Bülent Yıldırım’ın canlı yayınla gemiden bağlanması oldu. Heyecanın doruğa ulaştığı, duyguların gözyaşlarıyla taştığı bu bağlantı esnasında salonu dolduran yüzlerce insan aslında bulundukları salonun Mavi Marmara gemisinin güvertesindeki salondan bir farkı olmadığını hissettiler. Yapılan işin bir olduğunu, aynı amaca hizmet etmek için toplandıklarını dile getirdiler. Sosyal Doku Derneği Genel Başkanı Yavuz Baysan büyük bir moralle yola çıktıklarını, Gazze’de aç ve susuz bekleyen çocukların salonu dolduran çocuklarla aynı olduğunu ve bu sebeple onlarla kucaklaşacakları günü özlemle beklediklerini dile getirdi. Ardından söz alan İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım da Sosyal Doku Derneğinin çalışmalarının Gazze yolunda olan Mavi Marmarayla aynı rotada olduğunu, aynı pusulayla yol aldığını ifade ederek, çalışmaların öncülüğünü yapan Nureddin Yıldız Hocamıza teşekkür etti.
Son olarak Tahlil Yayınlarından geçtiğ imiz haftalarda yayınlanan ve yayın dünyasında ses getiren “Cıs! Sakın Okumayın” kitabının yazarı Dr. Ünzile Girişgin söz alarak kitap üzerine genel bir konuşma yaptı.
30. cüzü arkadaşlarına göre daha kısa sürede ezberleyip dereceye giren  Batuhan Döner plaketlerini Sosyal Etkinlik Çalışmalarının eski başkanı Yakup Işık’ın ve yeni başkanı Salih Eğridere’nin elinden aldılar. Ayrıca örnek veliler olarak Cengiz Demir ve İzzet Şahin’e plaket verildi. Mavi Marmara gemisi İstanbul merkezinde görevli olduğundan dolayı konuşmalarının ardından salondan ayrılan İzzet Şahin’in yerine plaketi oğlu Medeni Şahin’e İdare Heyeti Başkanımız Salih Beşir tarafından takdim edildi. Ayrıca gönül bağımız olan Hacı Mustafa İpekçi Vakfı mütevelli heyeti başkanı Fatih İpekçi’ye de Kur’an’a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı bir plaket takdim edildi.
Programın sonunda eskinin değerleriyle günümüzü harmanlayıp bozulmaya yüz tutan toplumsal dokuyu onarmak, bilinçli, ahlaklı, maneviyatlı nesiller yetiştirmek, iyinin, doğrunun, hakkın ve hakkaniyetin üstün olduğu bir dünyanın kurulması için yıllardır gece gündüz demeden çalışan Nureddin Yıldız hocamız sahneye çıktı. 16. yılını dolduran Pazar Dersleri’nin bu yılki son dersini icra etti.
Dağıtılan 3. Yıl bültenleri ve sevgiyle ekilip, gölgesinde oturacağımız güzel günlerin özlemiyle hediye edilen çam fideleri ve 3 yıl önce kuruluşumuzu ilan ettiğimiz yerde çok daha büyük bir kalabalıkla çektirdiğimiz hatıra fotograflarıyla program sona erdi.