Kadın Fıkıh Okulu, 6 aylık eğitim sürecinin ardından bu dönemki programlarını tamamladı.

Dönem boyunca Kadın Fıkhı, Sosyal Psikoloji, Fıkıh Penceresi ve Araştırma Teknikleri gibi dersler alan katılımcılar, çeşitli fıkıh metinleri ve akademik makale okumalarıyla birlikte farklı seminerlerle zenginleştirilmiş bir programa tabi tutuldular. Nureddin Yıldız Hocamızın da 117 ders boyunca kadın fıkhının inceliklerini açıkladığı dersler, yayına hazır hale getirildikçe www.ailehayati.com sitesi üzerinden ve sosyal medya hesaplarımızdan da yayınlanmıştı.
21 hafta süren fıkıh okulu çalışmaları boyunca katılımcılardan yazmaları talep edilen makaleler ve gerçekleştirilen sınavlarla sürekli olarak kadın fıkhı ile ilgili aktif bir atmosfer oluşturulmasına gayret edildi.
Son derse özgü olarak derslere giren hocaların birlikte katılımıyla gerçekleşen programda Abdülbaki Kömür; “Aslında insan, bir başka kişiden bir şey öğrenmez. Öğrenme gayretine erişip bilgiye kendi iradesiyle ulaşabilir.” sözleriyle, katılımcıların fıkıh okulunda kazandıkları disiplini ömür boyu sürdürmeleri gerektiğine vurgu yaptı.
Fahri Sevimli Hocamız da elde edilen bilgilerin hayata tatbik edilmesi neticesinde insanları sonuca ulaştırabileceğine değindi ve bilgi kaynaklarının böylesine çeşitlendiği bir zamanda insanların ancak Kadın Fıkıh Okulu gibi çalışmalarla önemli konularda uzmanlaşabileceklerine açıklık getirdi.
Fıkıh derslerinin içeriğini hazırlayıp bu konuda dersler veren Nureddin Yıldız Hocamız ve dönem boyunca çeşitli dersler veren erkek ve bayan eğitimcilerimizin de katılımıyla gerçekleştirilen programda, bayan katılımcılarımız için dilek ve temennilerde bulunuldu. Tamamlanan dönem ve eğitim süreci ile ilgili olarak, katılımcı bayanların fikirlerinin de alınmasıyla program nihayete erdi.

PROGRAM BOYUNCA İŞLENEN DERSLER:
Kadın Fıkhı – Nureddin Yıldız
Fıkıh Penceresi – Cemal Yılmaz
Sosyal Psikoloji – Abdülbaki Kömür
Araştırma Teknikleri – Samet Öztürk
Fıkıh Bilen Kadının Ümmete Kazandırdıkları – Fahri Sevimli

PROGRAM SÜRESİNCE YAPILAN FARKLI SUNUMLAR VE DERSLER:
Fıkıh Bilmenin Şahsiyetimize Kazandırdıkları – Mehmet Dinç \ 03.12.2012
‘Gençliğim Eyvah! ’ konferansı – Hocamız \ 26.12.2012
Not Tutma Taktikleri – Hilal Furkan \ 31.12. 2012
‘Kitap Tahlili’ – Abdulbaki Kömür \14.03.2013
Osman Hamdi Bey’in “Mihrap” isimli resminin tahlili \ 20.03.2013
Konferans İntibaları – Fatıma Altıok \ 04.04.2013
‘ Seçme Risaleler Davet Esasları’ Kitap tahlili \ 08.04.2013
‘Bolluk Başka Bereket Başka’ Hayat Rehberi ders izlenimleri \ 09.04.2013

‘Mü’min, İlim, Fıkıh ve Kadın’ ve ‘Alim Kadın İslam Ümmet’i İçin Hayal Değildir’ konulu makaleler, tüm katılımcılar tarafından kaleme alınmıştır.

PROGRAM BOYUNCA OKUTULAN KİTAPLARIN LİSTESİ:

ara