Gençlik, Aksiyon ve Aile Konulu Konferanslar Yapıldı İstanbul’da Genç Öncüler dergisinin organize ettiği programın öğleden sonraki bölümünde Nureddin Yıldız hocamız ahlakı kuşanan genci konuştu. Arşın gölgesinden genç olma ideali çerçevesinde ahlakı ele alan hocamız, güncel örnekler üzerinden konferansını verdi.


Erzincan’da ise iki farklı program yapıldı.

Nureddin Yıldız Hocamız, beraberindeki bir heyetle birlikte Erzincan müftülüğünün daveti neticesinde Erzincan’da çeşitli programlar gerçekleştirdi ve bir dizi ziyaretlerde bulundu. Erzincan İl Müftüsü Burhan İşliyen, il müftülüğü çalışanları ve Erzincan esnafı ile kahvaltı edilmesiyle başlayan programda, Erzincan’da yayın yapan Can Tv stüdyolarında Nureddin Yıldız Hocamız, Yusuf Bahadır Ulucan’ın hazırlayıp sunduğu “Saklı Hazineler” isimli programa konuk oldu ve program süresince kendisine sorulan soruları cevaplandırdı. Sonrasında Cuma namazının ardından bölge esnafı ve sivil toplum temsilcileriyle hasbihal programı yapıldı.

Günün ilk konferansı, Erzincan İl Müftülüğü Konferans Salonunda, Erzincan ilinde görevli bulunan diyanet personeline yönelik olarak gerçekleştirildi. Din görevlisi olarak faaliyet gösteren teşkilat mensuplarına, Musab bin Umeyr’in üstlendiği sorumlulukları ve bu uğurda sahabelerin göze aldığı fedakarlıkları, gösterdikleri cehdi anlatan Nureddin Yıldız Hocaefendi, yaklaşık bir saat süren konuşması boyunca dinine hizmet etmeyi gaye edinen bireyin sahip olması gereken özelliklere ve dikkat etmesi gereken hassas noktalara değindi.
Yatsı namazına müteakiben saat 18.30’da “Aile Son Kalemiz” isimli konferans ise halka açık olarak gerçekleştirildi. Halkın yoğun katılımı ile salonun kapasitesi üzerinde sürdürülmek zorunda kalınan konferans yaklaşık bir saat sürdü.

“Biz, her evinde bir Meryem adayı için mücadele edilen büyük bir aile ümmetiyiz”
Zaman zaman sarsılmaya, devrilmeye hatta temellerinden yıkılmaya çalışılsa da ümmet olarak en büyük gayretimizin aile üzerine yoğunlaşması gerektiğine dikkatleri çeken Nureddin Yıldız Hocaefendi, evliliğin toplumsal kurumlardan bir kurum olmadığını, toplumun en temelinde ve en hassas noktası olduğunu belirtti ve evlenmenin cihat olduğu gerçeğinin altını bir kere daha çizdi.

Mescid-i Aksa edebiyatı yapmaktansa evlenmek…
Evlenmenin ve aile kurmanın önemine dikkatlerin çekildiği konferans boyunca, ruhbanların sürdürdüğü gibi insan fıtratına aykırı bir yaşam biçimi sürdürmenin bu zamanda hiç kimseye fayda vermeyeceği belirtildi. Bu noktada dünyayı kurtarmaya kalkarken aileyi ihmal eden radikal söylemlerin de, aile kurmamayı ve evlenmemeyi tercih eden aşırı duygusal söylemlerin de insanların zihinlerinde ürettikleri iki farklı tasavvur olduğu ve Kur’an-ı Kerim’in sunduğu ideal yaşam tarzından uzak olduğuna dikkat çekildi: “Hiç kimse Kur’an-ı Kerim’in ‘Çocuklarınızı ve ailenizi cehennemden koruyun!’ emrini, ‘Kudüs’ü koruyun, mahallenizde fedailik yapın!’ diye yorumlayamaz!”
Konferansın hemen ardından Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi adına fakülte dekanı Prof.Dr.Adem Dölek tarafından Nureddin Yıldız Hocaefendiye plaket takdim edildi ve dernek yetkilileri Erzincan’daki ziyaretlerinin ardından Erzincan’dan ayrıldılar.

İstanbul Genç Öncüler Arşın Gölgesindeki Genç Konferansı:

Erzincan Konferansları

Zamanın Mus’abı Olmak :

Son Kale Ailemiz :