İslam Medeniyetinin En Önemli Miraslarından

Sosyal Doku Derneği Davetçilik Okulu öğrencileri İslam medeniyetinin en önemli miraslarından biri olan Süleymaniye Kütüphanesine dış mekân etkinlikleri çerçevesinde ziyarette bulundu. Yazma Eserler Bölge Müdürü Emir Eş’in rehberlik yaptığı gezimiz bilginin tarihine yolculuk gibiydi. Emir Eş öğrencilerimizle hasbihâl ettikten sonra Süleymaniye Kütüphanesi ile ilgili bilgilendirici konuşmasında şu hususlara değindi:

“Biz kitaba değer veren bir milletiz. Bizim medeniyetimizde kitap altından değerlidir, onun için Süleymaniye Kütüphanesinin kitapları okuyucuya verilirken hassas teraziyle tartılıp verilirdi. Bu dünyada ilk ve tek uygulamadır. Süleymaniye Kütüphanesi nicelik bakımından dünyanın en büyük kütüphanesi olmayabilir, belki Almanya’da Amerika’da bizden daha fazla kitabı olan bir kütüphane bulunabilir ama nitelik bakımından Süleymaniye Kütüphanesinden daha nitelikli bir kütüphane yoktur. Kitabın tarihi burada. 1300 senelik kitaplarımız var. Bizim en yeni kitaplarımız bile Amerika’dan daha yaşlıdır.

Yol nereden geçerse yolcu oraya uğramak zorundadır. Dünyanın her ülkesinden buraya araştırma yapmaya gelenler var. Amerikalılar, İngilizler, Japonlar, Çinliler, Almanlar hepsi buraya geliyor. İçeride çalışma yapan üç Japon, muhasebe tarihi ile ilgili tez yazıyor. Bizim kaynaklarımızdan yararlanıyorlar. İlmin peşinde olan herkesin yolu bir şekilde buraya düşüyor.

Davetçi olmayı kendisine hedef koymuş değerli arkadaşlar medeniyetimize sahip çıkalım. Millî Kütüphanemizdeki kitapların yazıldığı alfabeyi mutlaka öğrenelim. Artık madde para etmiyor, bilgi para ediyor. Bu kütüphaneden yararlanacak düzeye geldiğinizde akranlarınızdan 6-0 önde başlarsınız.”

Karşılıklı soru cevap bölümünden sonra Emir Hoca, yazma eser örneklerini öğrencilerimize gösterdi. Yazma eserleri inceledikten sonra ilim diyarından ayrıldık.