İmtihandan Korkan Müslümana Mektup

Selamünaleyküm.

Müslüman olmak, teslim olup rahatlamak değildir. Bilakis İslam belli bir sınavı göğüslemektir. biz Müslümanlar olarak şunu iyice idrak etmeliyiz:

Allah Teala, kullarını sınayacaksa bu sınama ordularıyla saldıran dış güçlerle olabileceği gibi yaşadığımız hayatın ayrıntılarından biriyle de olur. Müslüman’ın kendi çevresi, yakınları, ebeveyni, çocukları, iş ve ev
ortamı kesinlikle bir sınanma aracı olabilir. Tarih bunun canlı örnekleriyle doludur.

Biz, şu imtihanı beğendik; beni onunla imtihan edin diyemeyiz ya! Allah’a iman etmek, O’ndan gelene ve O’na dönecek her şeye razı olmaktır.

Yaşadığınız sıkıntıları size ait, sadece sizin yaşadığınız olaylar olarak görmeyin. Neredeyse her Müslüman’ın benzer sıkıntıları olmuştur, olabilmektedir; sabredenler kazanacak, sabretmeyi beceremeyenler eriyip gidecektir. Mü’min, Allah ile beraber olma uğruna tek kalmaya razı olan insandır. Tek kalmaya hazır olamayan kalabalıklar arasında bile huzursuz olur. Muhakkak direneceksiniz. Ama insani niteliğinizden ödün vermeden direneceksiniz. Evladı olduğunuz çevreye evlatlığınızı kaybettirmeden, eş olduğunuz çevreye de eş olma prestijinizi sarsmadan direneceksiniz. Kültürlü olmak, büyük bakmak, emel taşımak budur.

Size bu arada en önemli tavsiyemiz, sıkıntılarınızla baş başa kalmamanızdır. İyiliğine itimat ettiğiniz bir çevreniz bulunmalıdır. Sözlü veya yazılı iletişim imkânlarıyla o çevre sizin için iyi bir destek olur.

Allah’a açılmayı da ihmal etmeyin. Mutlu dua anları yaşayın. Rahat ettiğinizi, derdinizi sevdiğinizi göreceksiniz.

Sabredin, geleceğe bakın; önünüze bakarak kendinizi karartmayın. Allah’a emanet olun.

NUREDDİN YILDIZ