İkinci Evliliğini Yapmayı Düşünenlere Mektup.

www.fetvameclisi.com internet sitesi üzerinden, özel nedenlerle ikinci evliliğini yapmayı düşünen bir okuru için, Nureddin Yıldız hocamızın kaleme aldığı yazı;

Selamünaleyküm;

Şehvetten kaynaklanan sıkıntının çaresi ikinci evlilik değildir. İkinci evlilik de çare olabilir ama bu çare, birinci evliliğin hakkını verdikten sonra devreye girebilir. Size ve eşinize şu hususlarda tavsiyelerde bulunabilirim:

a- İkiniz de cinselliğinizi öne çıkaracak bedensel görüntünüze, gıda tüketiminize, giyim kuşamınıza dikkat edin. Bilhassa eşiniz, size karşı sürekli şık ve çekici durmalıdır. Sizin seveceğiniz renkleri giysin. Konuşurken ikiniz de konuşmalarınızı birbirinizi hoşlandıracak şeyler üzerine kurun.

b- Sizin her yıl ortalama yüz on beş kere cinsel beraberlik hakkınız ve ihtiyacınız vardır. Bundan daha fazlası, sizin için bir aşırılıktır; kendinizi tedavi ettirmeniz yararlı olur. Bu rakam, bayan hakkında biraz daha az olabilir ama kesinlikle onun da cinsel beraberlik ihtiyacı vardır. Genelde kadınlar bu ihtiyaçlarını yok sayarlar bazen de hissetmezler.

c- Cinsel ihtiyaç, kısa süreli bir sevişme ve boşalmanın adı değildir. Böyle bir beraberlik doyurucu ve susturucu nitelikte değildir. Asıl cinsel beraberlik, iki nikâhlının birbirlerini tam bir doyuma kavuşturdukları beraberliktir. O da yarım saatten az olmamalıdır. Bir saat sürmesi ise idealdir. Sözlü, elli şakalaşmalar ve diğer şehveti hareketlendiren etkenler de sürekli devrede olmalıdır. Böyle bir beraberlik için cinsel beraberlik denebilir. Kur’an’ın huzur bulmaktan söz ettiği eşler de bunu sağlayan eşlerdir. Böyle bir beraberlik için iki taraf da hazırlıklı olmalıdır. Mesela ağız temizliğine dikkat etmeli, aşırıya kaçmayan parfüm kullanımını sağlamalıdır. Bunun için yatak odasının ışıklandırmasını bile özenle yapmalıdırlar.

d- Evliliği cihat, cinsel beraberliği ise sadaka olan bir ibadet olarak görmeyenlerin İslamî denebilecek bir evlilik hayatı yaşadıkları söylenemez. Buna da dikkat edelim.

e- Eşinizle ihtilaf olmaması neredeyse mümkün değildir. İnsanız, insanlığımızın devrede olduğu her yerde ihtilaf mümkündür. Ama ihtilafı sürdürmemek, çözümünü aramak bizim görevimizdir. Aranızdaki cinsel yetersizliğin nedenleri arasında uyuşmayan yönlerinizin bulunup bulunmadığına dikkat ediniz. Şeytana yardım etmeyin; sorunları istişare ederek, danışarak çözmeye çalışın.

f- Bir uzman doktorun eşiniz hakkında cinsel yetersizlik raporu vermedikçe sizin, onun cinsel yetersizliğinden söz etmeniz makul değildir. Öyle bir nedenle de yeni bir evlilik arayışı içinde olmanız akıllıca olmaz. Bu durumda siz, bir kadınla tatmin olmanın sistemini işletemiyorsunuzdur. Kendinizi geliştirerek açığınızı kapatın. Zira ikinci bir evlilik yapmanız halinde, eşinizin ilk zamanına göre yıpranması gibi nedenlere dayanan gerekçelerden kaynaklanmadığını ispat edemezsiniz.

h- Her şeye rağmen sizin ikinci bir nikâhınız için eşinizin izni gerekmiyor. Size vicdanınız izin veriyor olduktan sonra neden izin alıyorsunuz ki? Muhakkak siz de yapmayı istediğiniz şeyden emin değilsiniz! Sabırlı olun, Allah’tan korkun.

Sakın, ‘harama düşmek’ gibi bir riski tehdit unsuru olarak kullanmayın. Daha açık daha net ifadeler kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Allah’tan korkun; nikâhın kıymetini bilin.

Şeytana alet olmayın. Şeytana açılan yollara girmeyin.

Kadınları, Allah’ın adını kefil göstererek emanet aldığımızı unutmayın.

Hesabı sorulmayacak hiç bir nimet yoktur.

Sevgili Peygamber aleyhisselam efendimiz, kadını dünya nimetlerinin en güzeli olarak bize tanıtıyor. Ona göre davranın.

Allah’tan yardım isteyin.

Çok dua edin.

Ve sabredin.

NUREDDİN YILDIZ