Geniş Ufuklara Yelken Açıyoruz

Öğrenci olarak, öğretmen olarak, aile fertleri olarak, iş güç sahibi insanlar olarak sürekli imtihanlarımızla beraber yaşıyoruz. Hazırlıksız yakalandıklarımıza mukabil, hazırlıklı olduğumuzu düşündüğümüz halde içerisinden çıkamadığımız pek çok sorunla hemen her gün yüzyüzeyiz.

Ümmetin fertleri olarak, etrafımızı kuşatan olayları tespit edip kenara çekilemeyiz… Asıl görevimiz, bulunduğumuz hali analiz etmemizin yanısıra, yaşadığımız sorunlarla yüzyüze gelmemizin nedenlerini araştırmak ve sorunlarımızı kökten çözmek için gerekli azmi göstermektir.

Kitap Hareketi olarak, havada kalmayacak sözleri bizlere aktaran kitaplar içerisinden bu hafta Nureddin Yıldız Hocamızın “Halimizin İzahı” kitabını seçerek tahlil ettik. Ömrümüzün farklı aşamalarında karşılaştığımız sorunlarımıza karşı nasıl hazırlanabileceğimize, nasıl bir birikim ve nasıl bir temsil ile sorunların üstesinden gelebileceğimize dair, farklı üniversitelerin farklı bölümlerinde öğrenimlerini sürdürmekte olan öğrencilerle, hoş bir sohbet ortamı içerisinde kitabımızı tahlil ettik. Başlangıcında Nureddin Yıldız Hocamızın kısa biyografisinin sinevizyon gösterimi ile sunularak renklendirildiği tahlilimiz, dikkatli okurlarımızın özenle seçtiği paylaşımlarla yaklaşık doksan dakika sürdü.

İçimize sızan liberalizm ve onun yavruları olan bencillik, ben eksenli hayat anlayışı, putlaşan dünya nimetleri, nihayetinde önümüze zevklerimizi ilahlaştırmak şeklinde çıkıyor (s.30). Bu eksen üzere sürdürdüğümüz tahlilimizde, bu hafta Avrupa standartlarının ve liberalizmin gereği olarak değil, mü’min kimliğimizle tüm soru ve sorunlara hazırlıklı olmak için halimizi bilmemiz ve üzerimize düşenleri yapmamız gerektiğine değinmiş olduk.

Kitap hareketimiz okumaya, tahlil etmeye, üzerine düşeni yapmaya önümüzdeki günlerde de devam edecek inşaallah.