Duygu ve Mana Yüklü Bir Ziyaret Programı Gerçekleştirdik

Dersleri ve kaleme aldığı eserleriyle binlerce talebenin yetişmesinde emeği bulunan, gönül insanı, zamanımızın hadis âlimlerinden Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir hocamızla birlikte hem özel ziyaretlerde bulunmak hem de Hamzalı Kız Kur’an Kursu ve Annelik Eğitim Merkezimizdeki çalışmaları yerinde görmek üzere Trabzon’daydık.

Nureddin Yıldız hocamız, dernek başkanımız Salih Beşir bey ve küçük bir heyetle birlikte Yaşar Kandemir hocamız kursu ziyaret etmenin yanında başka birçok mühim ve manidar ziyareti de gerçekleştirdiler.

İki gün süren program boyunca Trabzon’un birçok ilçesinde farklı adreslere ziyaretler düzenlendi. İlk durağı KTÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Emin Aşıkkutlu olan hocalarımız, dekan beyle fikir alışverişinde bulundular. Neşeli ve renkli görüntülere sahne olan buluşmada Yaşar Kandemir hocamızın talebesi olan Emin Aşıkkutlu ile Nureddin Yıldız hocamızın ortak hocalarının dizi dibinde buluşmuş olmaları muhabbeti artıran etken olarak göze çarptı. Karşılıklı fikir teatisinin ardından Hamzalı köyüne geçildi.

Hamzalı’daki annelik kursumuzda Yaşar Kandemir hocamız kız talebelerimize uzunca bir seminer verdiler ve talebelerimizden gelen soru ve istekleri büyük bir sabırla dinleyip cevaplandırdılar. İçinde bulunulan imkân ve ortamların, dışına çıktıktan sonra daha iyi fark edildiğini vurgulayan hocamız, kursiyerlerimize “fırsatları değerlendirip bugünlerini en iyi şekilde geçirmelerini” tavsiye etti. Seminerde talebelerimiz hocamıza kitaplarını imzalatma imkânı buldular.

Kurstaki seminerin ardından geceyi Hamzalı’da geçiren Yaşar Kandemir hocamız ve heyet, köyün imamı ve ilçe müftüsünün de hazır bulunduğu küçük bir toplulukla muhabbet ettiler.

Ertesi gün Uğurlu beldesinde belediye başkan Hikmet Yalçınkaya beyin evindeki kahvaltı ikramını kabul eden Yaşar Kandemir hocamız, belediye başkanıyla kısa sürede oluşan samimi havanın etkisiyle bir süre muhabbet ettiler. Ardından, bu beldedeki son devir alimlerinden Reisül Kurra Mehmet Rüştü Aşıkkutlu hocaefendinin kabrini ziyaret eden heyetimiz, Aşıkkutlu’nun uzun yıllar boyu Kur’an ilimleri okuttuğu medreseyi de gezip son talebelerinden Süleyman hocadan bilgi aldılar. Duygulu anların yaşandığı buluşmada Yaşar Kandemir hocamız, Aşıkkutlu’nun el yazması olan terceme-i hâlini de inceledi.

Trabzon’un merkezinde, bir dönemin meşhur simalarından ve birçok mühim ismin yetişmesinde emeği olan, aynı zamanda Yaşar Kandemir hocamızın da sınıf arkadaşı ve Nureddin Yıldız hocamızın imam-hatip okulundan hocası olan Abdurrahman Akyol hoca efendiyi rahatsızlığı nedeniyle istirahat ettiği evinde ziyaret eden ekibimize burada il müftüsü Veysel Çakı bey de katıldı. Abdurrahman Akyol hocaefendinin oğlu Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Akyol beyin ve ilahiyat fakültesi dekanı Emin Aşıkkutlu’nun da hazır bulunduğu görüşmede eski yıllara uzanan ve hatıralarda ilelebet yaşayacak olan birçok anı canlandırıldı. Müteessir anların sisini Yaşar Kandemir hocamızın anlattığı neşeli hatıralar ve Abdurrahman Akyol hoca efendinin belirttiği memnuniyet hisleri dağıttı. Tarihî bir ana şahitlik eden heyetimiz, kısa ziyaretin ardından evden ayrıldı.

İl müftülüğü binasında, müftü beyi de makamında ziyaret eden Yaşar Kandemir hocamız ve heyetimiz, bu son ziyaretle birlikte şehirden ayrılarak İstanbul’a döndü.

İki günlük gezi boyunca harikulade tabiat manzaralı yürüyüşlerle birliktelikler renklendi ve “güzel insanlar”la buluşulup güzel şeyler konuşuldu.