Dünyaca Ünlü Hadis Kitabı ‘Şifâ-İ Şerîf’ Ustasının Elinde Yeni Bir Şaheser Oldu.

Ünlü hadis âlimi Kâdı Iyâz’ın nadide eseri “Şifâi Şerîf”, ülkemizin önde gelen hadis âlimlerinden Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir hocamızın arı, duru ve anlaşılır lisanıyla Türkçeye tercüme edilerek ve yine hocamızın sekiz yıl süren titiz çalışmasıyla şerhi de hazırlanarak ilim ve kültür dünyasının istifadesine sunuldu.

Peygamber muhabbetini güçlendirmek ve Resül-i Ekrem’in Müslümanlar üzerindeki haklarını belirlemek maksadıyla 9 Asır önce kaleme alınan Şifâ-i Şerîf kitabının tercüme ve şerhinden müteşekkil bu eserin tanıtım toplantısı, Üsküdar Altunizade’deki 29 Mayıs Üniversitesi konferans salonunda seçkin bir topluluk huzurunda yapıldı. Programa çok sayıda ilim adamı iştirak etti.

Programa ev sahipliği yapan Mehmet Yaşar Kandemir hocaefendi, açılışta bir konuşma yaparak öncelikle kitabın hazırlık aşamasında katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür etti. Daha sonra ise davetlilere, katılımlarından dolayı şükranlarını sundu. Kitabı yeniden hazırlama sebebini ve özellikle tahlil yayınlarını tercih etme nedenini anlattı.

Sonrasında davetlilerden Prof. Dr. İsmail Kara ve Prof. Dr. Raşit Küçük hocalarımız birer konuşma yaptılar. Konuşmalarında, hem eserin bu gün için önemli bir ihtiyaca karşılık olduğunu, hem de Mehmet Yaşar Kandemir Hocamızın bu çalışmasından dolayı duyulan memnuniyeti ifade ettiler.

Programda Nureddin Yıldız Hocamız da bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Mehmet Yaşar Kandemir hocamızdan ilköğretim yıllarından itibaren istifade ettiğini, kendisini adeta manevi evlat yerine koyarak muamelede bulunduğunu ifade etti. Konuşmasının devamında ise Nureddin Yıldız hocamız, Tahlil Yayınları’ndan çıkan ‘Şifâ-i Şerîf Tercüme ve Şerhi’ni Türkiye’deki tüm Müftülüklere, Kütüphanelere, İlahiyat fakültelerine ücretsiz olarak hediye edeceklerini ifade etti. Yakın zamanda binlerce evde bu kitabın aile ve sohbet kitabı olarak okutulacağına inandığını, bundan da büyük bir mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Programa; Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Prof. Dr. Raşit Küçük, Prof. Dr. Mahmut Kaya, Prof. Dr. Halis Ayhan, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Mustafa Ertürk, Prof. Dr. Zekeriya Güler, Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Doç. Dr. Muhammet Eroğlu, Doç. Dr. Osman Sezgin, Yrd. Doç. Dr. Halit Zavalsız, Araş. Gör. Mustafa Macit Karagözoğlu, Dr. İsa Kayaalp, Dr. Halit Özkan, Dr. Aynur Uraler, Dr. Mehmet Efendioğlu, Araştırmacı Yazar Ümit Şimşek ve Hattat Ali Hüsrevoğlu’nun da aralarında olan çok sayıda davetli katıldı.

Program Yaşar Kandemir Hocaefendi’nin imzalı Şifâ-i Şerîf kitaplarını davetlilere hediye etmesi ile sona erdi.3 cilt olarak çıkan eser, cildinden mizanpajına kadar oldukça özenle hazırlanıp Tahlil Yayınları tarafından okuyucunun istifadesine sunuldu.