Çiçeği Burnunda Kur’an Bülbülleri

Öğrendikçe ve öğrettikçe insanların en hayırlısı olacağımız yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda; dernek merkezimizde, gönül dostlarımızla beraberdik. Sosyal Etkinlik Çalışmaları kapsamında tertip edilen yarışmaya yalnız 8. Sınıf proje grubu öğrencileri katılabildi.

Yarışmaya katılacak öğrencilerin, günler öncesinden; okumalarındaki hataları düzelttirmek amacıyla hocalarının önünde diz çöktüklerini veya İsmail Biçerleri, Osman Şahinleri dinleyerek, makamlarını onlara benzetmeye çalıştıklarını görmek, yarışmanın çok önceden amacına ulaştığını zaten müjdeliyordu. Jürinin belirlediği puanlandırma kriterlerine uymak için, öğrencilerin program öncesinde yaptıkları bu tür hazırlıklar görülmeye değerdi.

Program Mevlüt Güler‘in sunduğu Kur’an tilavetiyle başladı. Sonrasında mikrofon, sırasıyla okumalarını yapmaları için yarışmacı arkadaşlara bırakıldı. Tilavet etmek üzere mikrofona gelen isimlerin kari veya hafız değil henüz on üç – on dört yaşlarında SBS’ ye hazırlık öğrencilerinin olması programa ayrı bir güzellik ve farklılık kattı. Yarışmacılar Kuran’ın farklı bölümlerinden beşer dakikalık okumalar yaptılar. Puanlandırmada tilavetlerdeki makam, düzgün okuma ve tecvid uygulamaları dikkate alınırken; yarışmacıların kılık-kıyafet durumları ve ses kullanımları da göz önünde bulunduruldu.

Yarışmada birinciliği 95,6 puanla Ali Taha EROL elde etti. İkinci 92,3 puanla Ahmet Faruk ERGİN olurken, Ahmet Sefa ALTUNDAL ve Yusuf Sadra ÖZEN 89,3 puanla üçüncülüğü paylaşan iki isim oldu. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini yönetim kurulu üyelerinden alırken ayrıca tüm yarışmacılara ‘Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis ve Bir Hikâye’ adlı kitap hediye edildi.

Himmetli çalışmalarından ve yarışmaya katılımlarından ötürü öncelikle 8. Sınıf proje grubu öğrencilerine, geceye iştirak eden velilere ve yönetim kurulu üyelerine yapılan teşekkür konuşmasının ardından toplu fotoğraf çekimi ve ikram bölümüyle program nihayete erdi.