Çalışmalara Gezi Molası

Sosyal Doku Derneği, Sosyal Etkinlik Çalışmaları (SEÇ) kapsamında; ilköğretim öğrencileri için İstanbul Anadolu Yakası’nda gezi düzenlendi. Gezi, bir yandan SBS’ ye hazırlanırken diğer yandan SEÇ çatısı altında özverili çalışmalarını sürdüren öğrenciler için ders arası teneffüs niteliğindeydi.

Çamlıca’ da “Açık Hava Kahvaltı”

Gezi programı, Çamlıca Tepesi’nde açık havada yapılan kahvaltı ile başladı. Kahvaltı sonrasında öğrenciler deniz manzaralı yürüyüşe çıktılar ve boğaza karşı fotoğraf çektirdiler.

Beylerbeyi Sarayı’ndaydık

Gezide ikinci durak, 1861-1865 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Beylerbeyi Sarayı idi. Saray, yaz aylarında, özellikle de yabancı devlet başkanlarının ağırlanmasında kullanılmış. 2. Abdülhamit de 1918 yılında ömrünün son altı yılını geçirdiği bu sarayda vefat etmiş.

Küçüksü Kasrı

Beylerbeyi Sarayı ziyaretinden sonra, Sultan Abdülmecid döneminde (1839-1861) yaptırılan ve 1857 yılında hizmete açılan Küçüksü Kasrı ziyaret edildi. Genellikle dinlenme ve av amaçlı kullanılan bu yapı Cumhuriyet Döneminde de devlet konukevi olarak kullanılmış. Yapı, 1994 yılında geçirdiği kapsamlı restorasyondan beri müze-saray olarak ziyarete açık tutuluyor.

Yuşa Tepesi’nde Gözleme Keyfi

Gezide son olarak Yuşa Tepesi ziyaret edildi. Yuşa Aleyhisselam’ın medfun bulunduğu düşünülen kabir ziyaret edildi. Ziyaret sonrasında gözleme keyfi vardı. Yemeğin akabinde kılınan ikindi namazı ile program sonlandırıldı.