Elifelif Dergisi “Evliliğe Hazırlık Özel Sayısı” Gençleri Evlenmeye Çağırıyor

Sosyal Doku Vakfı’nın doğal aile dergisi Elifelif, Yaz/2013 sayısıyla ve yine özel bir dosyayla karşımızda: Evliliğe Hazırlık Özel Sayısı. “Aileye ‘Elif’ten Başla!” sloganıyla dikkat çeken dergi, ümmetin en zor imtihanlarına kılavuzluk yapmak için yine taşın altına elini koyuyor. Elifelif dergisi, evlenmeyi zihninden geçiren bir gence o dakikadan başlayarak evliliğin ilk gününe kadar geçecek sürede kılavuz olma niyetiyle ele aldığı “Evliliğe Hazırlık Özel Sayısı” ile gençlere âdeta “Oku ve evlen!” diyor. Ele aldığı konuların daha iyi anlaşılması için konunun uzmanlarını sayfalarında ağırlayan dergi, bu sayısında da birbirinden önemli isimlerle konunun hakkını veriyor. “Evliliğe Hazırlık Özel Sayısı”nda Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir Hocaefendi ve Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile evlilik hakkında yapılmış iki röportaj bulunuyor.

elifelif-agustos-2

Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir Hocaefendi, gençlere evlilikle ilgili tecrübeleriyle yol gösteriyor ve “Kollardan önce gözler sevdiğini kucaklamalı.” diyor.

elifelif-agustos-3

Türkiye’de evlilik denince akla gelen ilk isim olan Prof. Dr. æNevzat Tarhan’la yapılan röportaj pek mühim konulara temas ediyor ve Prof. Dr. Nevzat Tarhan gençlerin âdeta evlilik tabularını yıkarak “Aşk, evliliğin sebebi değil sonucudur.” diyor.

elifelif-agustos-4

Her sayısında konunun uzmanlarını bir araya getiren Elifelif dergisi, evlilikle ilgili en zor duraklardan biri olan eş seçimi konusunu da es geçmiyor. Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz, eş seçimine farklı bir boyut ve mizah katıyor.

elifelif-agustos-5

Cinsel konuların da yer aldığı dergide “Damadın Cinsel Kılavuzu”nu Üroloji ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman kaleme alıyor.

elifelif-agustos-6

“Gelinin Cinsel Kılavuzu”nu ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman Hanımefendi anlatıyor, son dönemlerde oldukça gündemde olan vajinismus konusuna açıklık getiriyor. Op. Dr. Ayşe Duman ayrıca cinsel yasakları ve ilk cinsel ilişkiden sonra dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

elifelif-agustos-7

Prof. Dr. Faruk Beşer Hocaefendi ise düğünlerimize dair gözlemlerini ve olması gerekenleri anlatıyor, gençlere yol haritası çiziyor.

elifelif-agustos-8

Nureddin Yıldız Hocaefendi ise hayli merak edilen bir konuda geniş bir açıklama sunuyor ve İslami düğünü anlatıyor.

elifelif-agustos-9

Nureddin Yıldız Hocaefendi tarafından kaleme alınan bir diğer yazı ise zifaf gecesi için damada tavsiyeler…

elifelif-agustos-10

Psikolog Zeynep İnan, uzman görüşüyle adaylara evlilik öncesi psikolojik destek sunuyor.

elifelif-agustos-11

Evlilik ilmihâline yer vermeyi de unutmayan Elifelif, gusül ve cima adapları hakkında adayların bilmesi gereken mevzulara açıklık getiriyor.

elifelif-agustos-12

Gaziantep Eruslu Camii İmam-Hatibi Bahri Kılıç Hocaefendi, nişanlılık, evlenme engelleri, nikâhın rükün ve şartları, dinî nikâh, resmî nikâh, nikâhın kıyılış şekli gibi konu başlıklarıyla İslam’da evlilik hakkında bilinmesi gereken her şeyi anlatıyor. elifelif-agustos-13Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fırat Erdoğan, evlilik hakkında en önemli konulardan biri olan akraba evlilikleri konusunu enine boyuna anlatıyor.

elifelif-agustos-14

Eslem Yelgün, kadının evlilikle doğan mali haklarını anlatıyor ve mehir konusuna açıklık getiriyor.

elifelif-agustos-15

Merve Erturan, hem evliliğin faydalarını hem de evliliğin afetlerini anlatarak kafalardaki sorulara cevap veriyor ve evlenmemeye bahane bırakmıyor.

elifelif-agustos-16

Nesibe Ok, düğüne farklı bir açıdan bakıyor ve evlenmek için uygun zaman arayanlar için Müslüman coğrafyalarda savaş sırasında bile bekletilmeyen düğünleri anlatıyor.
elifelif-agustos-17

Hafsa Bilgin, kurulan hayırlı bir yuvada eşlere düşen görevleri anlatarak adayları evliliğe hazırlıyor.

elifelif-agustos-18

Mehmet Nezir Gül, evlilik yaşı hakkındaki tartışmalara noktayı koyuyor ve “Çocuk geline de yaşlı geline de hayır!” diyerek düzeni protesto ediyor.

Mustafa Furkan, düğünlerle özdeşleşen mal hırsına isyan bayrağı çekiyor ve kıymetli öneriler sunuyor.

elifelif-agustos-20

Hilâl Furkan, Anadolu insanının o güzel edebinden dem vuruyor ve evlenme ihtiyacı hâsıl olan gençlerin bu ihtiyaçlarını büyüklerine anlatma konusundaki edebini özlemle yâd ediyor.

elifelif-agustos-21

Sosyal Doku Vakfı Ahlak Eğitmeni Talha Yiğit, evlilik görüşmesi ve adabı hakkında okuyucuları bilgilendiriyor.

elifelif-agustos-22

Taha Yılmaz, zifaf gecesi adabını hadislerle anlatıyor ve adayların kafa karışıklığını gideriyor.

elifelif-agustos-23

Elifelif, anne-babası olmayan ya da kendilerine haktan bahsederek evinden uğurlayan anne-babaya sahip olmayan okuyucularının kulağına evlilik yolculuğu boyunca lazım olacak nasihatler fısıldıyor.

elifelif-agustos-24

Derginin hemen her sayfasında nikâh şekeri başlığı altında düğünle ilgili hadisi şerifler bulunuyor, nikâh şekerleriyle hem ağızlar hem de yürekler tatlanıyor.

elifelif-agustos-25

“Zamanın fitne ordularından, devrin Ebu Cehillerinden kaçıp sığınılacak bir yer arayanlara işte kutlu bir mağara, işte kerpiçten bir hane-i saadet, işte dört duvar ve işte bu yüzden evlilik…” diyen dergi, sayfalarını bir teklifle sonlandırıyor ve soruyor: “Dinimin yarısı olur musun?”

Okuyucuların arşivini hedefleyen doğal aile dergisi Elifelif, “Evliliğe Hazırlık Özel Sayısı”yla tam 168 sayfa ve Gençdoku dergisiyle birlikte herkese hediye!

Bilgi ve abonelik için…

www.gencdoku.com