Annelik Eğitim Merkezimiz Törenle Açıldı.

Tanıtım Katalogu için tıklayınız… 

Trabzon Hayrat ilçesine bağlı, Hamzalı Kız Kur’an Kursu ve Annelik Eğitim Merkezi, Trabzon müftüsü Veysel Çakı,Trabzon müftü yardımcısı Hasan Güneş, Hayrat Kaymakamı Ömer Dereci, Hayrat Müftüsü Hayrettin Kılıçbay, Of Müftüsü Mehmet Genç, Çaykara Müftüsü Ali Fuat Baycan, Dernekpazarı müftüsü Abdullah Aksoy, Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu, Uğurlu Belediye Başkanı İsmail Hikmet Yalçınkaya, Rize İl Tarım Müdürü Adem Çekiç, çevre ilçelerden çok sayıda imam-hatip ve muhtarla, çok sayıda coşkulu vatandaşın katılımı ile açıldı.

Açılışa İstanbul’dan da Sultanahmet Camii İmam-Hatibi Emrullah Hatipoğlu hocaefendi, Aziz Mahmut Hüdai Vakfı yurtlar müdürü Sadettin Ekinci, iş adamları Mehmet Özalp, Mustafa Özalp, Ömer Özalp, Faruk Özalp, Akif Gürdoğan, çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren sanayici ve iş adamları ile vakıf ve dernek temsilcileri iştirak ederek programa renk kattılar.

Açılış töreni  İstanbul Fatih Camii müezzini Necdet Ergin hocaefendilerin Kur’anı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını, Hamzalı Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Derneği adına, yönetim kurulu başkanı Nureddin Yıldız hocaefendi yaptı. Konuşmasında, bu eserin meydana gelmesinde en büyük katkıyı sağlayan dayısı Ahmet Ziya İbrahimoğlu’na ve Eyüp İbrahimoğlu’na teşekkür etti. Oldukça sevinçli ve mutlu olduğunu ifade eden Nureddin Yıldız Hocaefendi, bu eserin meydana gelmesinde katkılarını esirgemeyen diğer zevata teşekkür ederek, bu köyde medfun bulunan yakınlarının kabirleri başında sürekli Kuran tilavet edilecek olmasının onlara huzur verdiğini ifade etti.

Konuşmasının devamında, bu Kursun yapımı için sadece maddi imkanları değil yüreklerini de ortaya koyduklarını söyleyen Nureddin Yıldız Hocaefendi, buradan ümmete annelik yapacak, diploma sevdalısı olmayan, Kurana hizmet edecek şuurlu bir nesil yetişeceğini söyledi.

Sultan Ahmet Camii İmam Hatibi Emrullah Hatiboğlu hocaefendi de konuşmasında bölgede geçmişte de çok sayıda Kur’an’a hizmet eden alimlerin yetiştiğini, bu geleneğin bu müesseselerde de devam edeceğini söyledi.

Hayrat kaymakamı Ömer DERECİ ise konuşmasında; “Geçmişten beri memleketim Rize’den eğitim almak için bu bölgeye talebelerin geldiğini, bu bölgelerin bereketli topraklar olduğunu” söyledi ve “umarım yapılan bu örnek yatırım hem bölge, hem Türkiye hem de dünya için bir başlangıç olur, belki geçmişimize de dönmüş oluruz” dedi.

Trabzon il müftüsü Veysel Çakı ise;

“Eğer bir işe gönlünüzü koyuyorsanız başarılı olursunuz” diye başladığı konuşmasına, “Bir üniversite kurmak isterdim, o üniversite sadece adam yetiştirme üniversitesi olsun” diye devam etti. “Ne güzel söylendi, yarının annelerini yetiştirme. Bu konuda dualarımız ve takdirlerimiz vardır. Nerde bir memur olacağım değil, nasıl iyi bir anne, başarılı bir anne olacağım diye bir dert taşıma. Bu konu küçümsenecek mesele değildir. Bu müessesenin vatanımıza, milletimize yöremiz insanına hayırlı hizmetler yapacağına, temelinde ihlas olduğuna inanıyorum. hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Hamzalı Köyü Camii İmam hatibi Murat Başer’in katılımcılara teşekkür etmesinin ardından katılımcılara yemek ikram edildi.

Daha sonra kursun tüm bölümleri katılımcılar tarafından ziyaret edildi. Kurs farklı renklere boyanmış derslikler, bilgisayar laboratuvarı, toplantı salonları, 72 kişi kontenjana göre dörder kişilik modern yatakhaneler, nezih yemekhanesi, hijyenik abdesthaneleri, tatbikat mescidi ve çok sayıda sosyal donatı alanlarından oluşmaktadır.

Ayrıca kurs binasına ilave olarak, Kurs eğitmenleri için ferah lojmanların yer aldığı beş katlı ayrı bir bina da kursla birlikte hizmete sunuldu.