42 Farklı Ülkeden Eğitim Almak Amacıyla Biraraya Gelen Gençleri Ağırladık

42 farklı ülkeden eğitim almak üzere ülkemize gelen ve Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam-Hatip Lisesinde öğrenim gören bir grup öğrenciyi derneğimizde ağırladık. Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi meslek dersi öğretmenleri İsmail Balkanlıoğlu ve Cemal YILMAZ, Biyoloji öğretmeni Salim Şahin, İlim Yayma Cemiyeti Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Yurdu Müdürü Ömer Gürleyen, müdür yardımcısı Mustafa Madak ve belletmenlerle birlikte 150 misafir öğrenci ile ziyaret gerçekleştirildi.

Ziyaret başlangıcında misafirlere ikramda bulunuldu. Daha sonra Sosyal Doku Derneğinin çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.
Sonrasında Nureddin YILDIZ hocamız misafir öğrencilerle hasbihalde bulundu. Hocamız konuşmasında dört kurala dikkat çekti.

1.Kural: Kendine güvenin olsun. Kendi kendine sahip ol. Kendi ayağınız üzerinde durun. Kimseye güvenerek sonuç alabileceğin iş yapamazsın. Planını da çalışmanı da kendin yap. Kendin olarak yaşa. Kendini düşün. Allah’tan başka her şey geçicidir. Kalıcı olan sadece Allah’tır.

2.Kural: Hiç bir şeyi Allah boşuna yaratmadı. Akrebi de,tavuğu da bir amaç için yarattı. İnsanı boşuna yaratmadı. Ben bir işe yaramam, benden bir şey olmaz diyemezsin. Yapamam dersen yapamazsın. Bir örnek anlatayım: Hitler döneminde esirlerden yirmi kişiyi sıraya dizip bir deney yapmışlar.

Herkese bir bardak zehir verilip içerek ölmesi istenmiş. Onlardan on dokuzu elleri bağlı olduğu için zorla içmişler ve hepsi bir bir ölmüş. Yirminciye ise zehir diye bir bardak su vermişler. O da içmiş ve o da ölmüş. Bunun sebebi, öleceğine inanması ve başka bir şeyin olabileceğini düşünememesindendir. Sen büyük düşüneceksin. Kendini küçük görmeyeceksin.Gücüne kendin inanacaksın.Yapamam dersen yapamazsın.Yaparım inşallah deyip çalışacaksın. Kırk gün deli denenin kendisi bile deli olduğuna inandığı gibi olumsuz sözlere inanırsan başaramazsın.

3.Kural: Bu dünyada ne yaparsan yap iki kişiyi küstürmeyeceksin. Biri Allah, diğeri de annen baban. Allah küserse gökler kafana iner. Anne baban demek bereket demektir. onları da asla küstürmeyeceksin. Bunları küstürürsen kalbin daralır.

4.Kural: Kim gibi olmak istiyorsan veya ne gibi olmak istiyorsan onların yanında otur. Onlarla birlikte ol. Nasıl karpuz kasasına domates ya da domates kasasına karpuz konamadığı gibi sen de alim olmak istiyorsan sigaracıların yanında olmamalısın. İyilerle beraber olursan iyilerden olursun.

Ahlakta da böyle ilimde de böyledir. Üzüm üzüme baka baka kararır. Bir kasa limonun tamamını, bir tek çürük liman kısa sürede tamamen çürütür. Limonların tek tek ambalajla korunduğu gibi kendini koruyacaksın.

Nureddin Yıldız Hocamızın 30 dakikalık sohbetinden sonra tüm misafirlere hocamızın kitaplarından hediye edilerek program sona erdi.