“İslami Tavır” kampı:

Yeni Eğitim Dönemi öncesinde okul tatilini fırsata dönüştürmek ve çağları aşan fitnelerin başında gelen parçalanmaya karşı ümmet şuuruyla hareket etmek için Bolu Aladağ‘da yeniden bir araya geldik. İlmi yoğunluğun yanında şehrin karmaşasından uzakta olmanın verdiği hazla müminlik dosyamıza yeni bir sayfa daha ekledik.

Bu yılın ilk kampı, kendisini dinine hizmete adamış, ilim ile cihat ruhunu birleştirdiği gibi ümmetin de birliği ve kardeşliği için ilerleyen yaşına rağmen yılmadan çalışan bir alimin kaleme aldığı “İhtilaf Ve Tefrikalar Karşısında İslami Tavır” kitabının başlığının son kısmı ile isimlendirildi.

Kampımıza katılan Genç Alimler Projesi talebeleri, Mümin Hayat derslerine devam eden üniversite öğrencileri, İmam Hatip Lisesi grubu ve sorumlu abiler tarafından okunan, “İslami Tavır” eserinin tahlilini amaçlayan program kapsamında, birbirindengüzel etkinlikler düzenlendi.

Kısa bir tanışma programı ile başlayan kampın ikinci gününde hocalarımız tarafından konuya giriş niteliği taşıyan sunumlar yapıldı. Öncelikle kitabın yazarını daha yakından tanıdık: Halihazırda Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı olan Prof. Dr. Yusuf El-Karadavi 1926 yılında Mısır’da doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Ezher Üniversitesinde Usul‘ud Din bölümünü ikincilikle bitirdi. Geriye kalan hayatını özetlemek için şu dört kavramın içini doldurmak yeterli olacaktır: Kudüs, Fıkıh, Cihat ve İhvan.

Daha sonra elimizdeki kitabın hangi sebeple yazıldığını idrak etmeye çalıştık. Zira kitabın yazılmasının aslında tek bir sebebi var: Dert. Ümmetin derdini omuzlarında hisseden Şeyh Karadavi, “Birlik Farz, Tefrika Suçtur” sloganıyla giriş yaptığı kitabında, ihitilaf fıkhını geniş bir çerçevede ele alarak ashabı kiram ve alimlerin ihtilafının, ayrılık ve parçalanma nedeni olmaması gerektiğini izah ediyor. Sayısız misal ve delil ile sade bir uslubun öne çıktığı kitap, ihtilaf karşısında bir Müslümanın nasıl bir tavır sergilemesi gerektiğini gün yüzüne seriyor.

Kampımızın üçüncü gününde katılımcılara bir konferans veren Nureddin Yıldız hocamız, bu ümmetin son ümmet olmasının yanısıra geçmiş ümmetlerin de özü niteliğinde olduğunu, dolayısıyla insanlık tarihinin ilk cinayetinden itibaren yaşanan bütün sıkıntıların Ümmeti Muhammed için kaçınılmaz bir gerçek olması gerektiğini vurguladı.

Her ne olursa olsun ümmetten ayrılmanın asla kabul edilemeyeceğini ifade eden hocamız, neticede ameli boyuttaki ihtilafların İslam’ın bekası işin şart olduğunu hatırlattı. Hocamız sözlerini şöyle noktaladı: “İhtilaf olduğu gibi bela değildir. Doğru kullandığında rahmettir.” Hocamız ayrıca ilerleyen saatlerde öğrenci grupları ile bir araya gelerek sohbet etti.

Program kapsamında bizzat üniversiteli ve liseli öğrenciler tarafından hazırlanan sunumlar eşliğinde tahlil edilen “İslami Tavır” eseri, okuyucularına aslında basit bir mesaj vermeyi amaçlıyor: “İhtilaf rahmettir.”

Ne var ki ümmetin içinde bulunduğu durum bu sözün anlaşılmasındaki eksikliğin en bariz göstergesi. Farklı bir mezhebe mensup olduğu için din kardeşini dışlayan müslümanların bulunduğu bir toplumda yaşayan bireyler olarak, okuyup anlamaya çalıştığımız bu kitabı çevremize de en güzel yolla ulaştırmakla yükümlüyüz.

Adı geçen eser ile ilgili sunum ve değerlendirmelerin yanında Hayat Rehberi derslerinden “Farklılık Var Ayrılık Yok” ve “Kim Kafir?” başlıklı sohbetler de izlenip yorumlandı. Kendisi hasta olduğu halde yanında sıra bekleyenlere reçete yazmaya çalışan müslümanlara hitap eden “Kim Kafir?” dersinin verdiği mesaj çok açık: Bizler insanları cehenneme yuvarlamak için değil, cennete ulaştırmak için gönderildik.

Müminleri kafirlik ile damgalamak için uğraşmayız. Gördüğümüzü söyler, kalplerde olanı Allah’a havale ederiz.

Tabi kampımız ders tahlilleri ile sınırlı kalmadı. Kalan vakitlerde düzenlenen, yürüyüşler ve sportif faaliyetler ile doğa ile buluşmayı, karda yuvarlanarak samimi dostluklar kurmayı, düzenlenen bilgi yarışmaları ve kar topu savaşları ile grupların dayanıklılığını sınamayı da ihmal etmedik. Velhasıl her anı heyecan dolu ve unutulmaz anılarla süslenen bir kampı da geride bırakmış olduk.