Yolların En Güzelinin İzinde

Tarikat-ı Muhammediyye derslerimiz başladı.

Bugün mevcudiyetinden şikayetçi olduğumuz ve Müslümanlar arasında yaygın olan birçok bidat ve aşırılık, insanlık tarihinin seyri içinde yalnızca bir tekkerrürden ibaret.

1523 yılında Balıkesir’de doğan ve 1573 yılında İzmir’de vefat eden İmam Takî ud-Dîn Muhammed ibni Ali rahmetullahi aleyh de asrında ortaya çıkan sıkıntılara sessiz kalmadı ve “Tarîkatı Muhammediyye ve Sîreti Ahmediyye” adlı eserini kaleme aldı. Kendi zamanında olduğu gibi günümüzde de rağbet görmeye devam eden bu eser ile verilmek istenen mesajı şu hadisi şerif en veciz dille ifade ediyor: “Sözlerin en güzeli Allah’ın kitabı, yolların en güzeli Muhammed’in yoludur.” Sallallahu aleyhi ve sellem.

Bizler de bu yolda tedarik edilmesi gereken azıktan hissemize düşeni alabilmek için Nureddin Yıldız Hocamızın öncülüğünde Anadolu topraklarında yetişmiş ve İmam Birgivî lakabıyla meşhur olmuş bu değerli alimimizin kitabından istifade etmek için “Tarîkatı Muhammediyye” derslerine başlamış bulunuyoruz. Henüz kitabı okumaya başlamadan, eserin orijinal dilinin Arapça olması Kuran-ı Kerim’in diline vakıf olmak için, asıl olanın yurtdışı seyahatinden çok ihlas ve gayret olduğunu hatırlatıyor bizlere.

İmam Birgivî mukaddimesine “Bizleri vasat (dengeli ve adaletli) bir ümmet kılan Allah’a hamdolsun.” sözleriyle başlayarak daha ilk cümlede maksadını beyan ediyor. Üç ana bölümden ibaret olan bu kıymetli eser, kitaba ve sünnete ittibanın lüzumunu ele aldıktan sonra dinden olan ve olmayan meseleleri izah etmek suretiyle doğru ile doğru olduğu zannedilen arasında kesin bir ayrım yapıyor. Kısacası bizleri denge üzerine kurulu tek ve en güzel yola davet ediyor.

Alışılmışın dışında bir yöntemin izlendiği bu derslerde Hocalarımız ile birlikte Genç Alimler Projesi talebeleri ve hafızlık yapmakta olan kardeşlerimizin de katılımıyla bu mühim eseri mütalaa ediyoruz. Özellikle çağımızın bizlere sunduğu imkanlardan ve teknolojiden faydalanarak elde edilen neticeleri bizleri takip eden kardeşlerimizin de istifadesine sunmayı düşünüyoruz. Yol belli, hedef belli, gerisi gayretimize ve Allah’ın inayetine bağlı.

Tarikat-i Muhammediyye Derslerine Ulaşmak için TIKLAYIN